Mbreti i drogës shpallet fajtor, dënohet me burgim të përjetshëm

12/02/2019 - 19:00

Mbreti meksikan i drogës, Joaquin ‘El Chapo’ Guzman, është shpallur fajtor nga një gjykatë në SHBA me akuzën e trafikut të lëndëve narkotike. Ai është gjetur fajtor për të paktën 10 akuza të ngritura ndaj tij.

Guzman, 61-vjeç, u arrestua janarin e 2016-ës pas arratisjes përmes tunelit nga një burg i sigurisë së lartë 5 muaj më herët. Juria e formuar nga 8 gra dhe 4 burra diskutoi për 34 orë gjatë 6 ditëve për dënimin e tij. Çelësi i dënimit të tij ishte dëshmia e një ish-bashkëpunëtori të tij.

‘El Chapo’ drejtonte kartelin më të madh të drogës të ‘Sinaloa’ dhe akuzohet se përdorte Çikagon si vendin më të përshtatshëm për të tregtuar sasi shumë të mëdha droge, armësh dhe një sërë krimesh të tjera, si dhe shtrihej dhe në shtetet e mesme.

Sipas komisionit të departamentit të luftës ndaj krimit të organizuar në Çikago, që është krijuar në 1919-ën, Joaquim Guzman kalonte të paktën 1500-2000 kg heroinë në muaj dhe merrte pjesë në rrjetin më të madh të trafikimit të drogës, së bashku me 35 të akuzuar të tjerë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p

Ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, beson se kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duhet të vazhdojë të luajë rol drejtues në Evr

Reshjet masive të dëborës paralizuan sot pjesën lindore të Kanadasë, duke detyruar mbylljen e dhjetëra institucioneve arsimore dhe anulim