Më shumë se 30 të vdekur nga zjarret në Kaliforni/ Shkencëtarët: Ngrohja globale pati ndikim të lartë

25/09/2020 - 08:24

Zjarret masive të rëna në Kaliforni nga ngritur shumë shqetësime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një grup shkencëtarësh pas një studimi të bërë dolën në përfundimin se ndryshimet klimatike kanë ndikuar në rënien e zjarreve të fundit në Kaliforni.

Në studimin e tyre thuhet se ngrohja globale ka pasur një rol të qartë në përhapjen dhe rritjen e kushteve për zjarr. Tashmë Kalifornia ka një ekspozim më të madh ndaj rreziqeve nga zjarri para se ndryshimet klimatike të fillonin, thonë autorët e studimit.

Kujtojmë që zjarret e rëna që nga 30 gushti janë më masivet në historinë e Kalifornisë dhe kanë marrë jetën e më shumë se 30 personave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 17 persona humbën jetën dhe mbi 700 të tjerë u plagosën si pasojë e tërmetit 6,6 ballë që ka goditur ujërat e Seferihisar të qy

Belgjika futet për herë të dytë në karantinë për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus.

Autoritetet turke kanë raportuar se që nga tërmeti i mesditës deri më tani, janë shënuar 97 paslëkundje, 20 prej të cilave ishin të magni

Gjermania ka qenë model deri tani për menaxhimin e pandemisë.

Italia raportoi një tjetër rekord rastesh të reja me koronavirus brenda një dite që nga nisja e pandemisë në muajin mars.

Në Izmir, qyteti më i goditur nga tërmeti shkatërrues që ra disa orë më parë në detin Egje, ka nisur tashmë operacioni i kërkim-shpëtimit

Bashkimi Europian mobilizoi 220 milionë euro për financimin e transferimit të pacientëve të prekur nga COVID-19 nga një vend në tjetrin,

Këngëtarja shqiptare, Bleona Qerreti që prej vitesh jeton në SHBA ka mbështetur Presidentin Donald Trump për zgjedhjet e 3 nëntorit.

Një dëshmi rrëqethëse vjen nga një i mbijetuar i tërmetit tronditës në Turqi. Zeki Soysal, banor i qytetit Izmir, tha se ishte hedhur nga

Tërmeti në Turqi me magnitudë 7 i shkallës rihter ka shkaktuar dëme të shumta në Turqi.