Më shumë se 35 mijë të vdekur nga Covid-19, Meksika kalon Italinë me numrin e viktimave

13/07/2020 - 08:31

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë. Shteti amerikano-latin ka tani numër më të lartë vdekjesh sesa Italia, një ndër vendet më të goditura në fillim të pandemisë.

Por pavarsisht shifrave, presidenti i Meksikës Andres Manuel Lopez Obrador tha të dielën se pandemia po e humbiste forcën dhe intensivitetin e saj, duke fajsuar mediat konservatore për shkaktimin paniku dhe dhënie alarmi.

Meksika, gjatë 24 orëve të fundit ka raportuar 276 të vdekur dhe 4482 raste të reja duke e çuar në total numrin e të infektuarve në pothuajse 300 mijë.

Kujtojmë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi me numrin më të lartë të vdekjeve në mbarë botën. Pas SHBA-së renditen Brazili dhe Mbretëria e Bashkuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rikthimi i fëmijëve në shkollë për qeverinë britanike është përparësi kombëtare.

Agjencia ndërkombëtare hapësinore, NASA ka përdorur të dhënat satelitore për të hartuar shkatërrimin e shkaktuar nga shpërthimi vdekjepru

Janë në rritje rastet me koronavirus në Itali, por bien ndjeshëm bilanci i viktimave.

Sahar Fares 27 vjeçe, pjesë e ekipit të ndihmës së shpejtë, ka qenë një nga 158 viktimat që kanë humbur jetën në shpërthimin në portin e

Në të gjitha vendet e Bashkimit Europian, ritmet e përhapjes së COVID-19 po shtohen.

Trumpi shton presionin ndaj pronarëve të aplikacionit kinez TikTok dhe synon shitjen e tij tek kompanitë amerikane.

Tensione të larta në Bejrut ku të paktën 5 mijë njerëz dolën në shesh për të protestur kundër qeverisë.

Njerëzit e përfshirë në botën e krimit po përdorin mënyra të ndryshme për të trafikuar lëndët narkotike. 

Për shkak të rregullave kufizuese të Coronës, çiftet e pamartuar nga vende të ndryshme, pjesërisht ka muaj që nuk shihen.

Pandemia COVID-19 ka izoluar shumë vende të botës për një periudhë, ka kufizuar shumë aktivitete, dhe ka ndryshuar shprehi të shumta të n