Merkel flet nga karantina: Askush s’e di sa do zgjasë

28/03/2020 - 15:58

“Faleminderit. Faleminderit nga thellësia e zemrës sime!”. Me këto fjalë, Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka shprehur sot mirënjohjen e saj për disiplinën e treguar nga shumica e qytetarëve gjermanë në zbatimin e masave kufizuese në luftën kundër koronavirusit.

Por paralajmëron se shifrat ende nuk lejojnë për tërheqje kufizimesh dhe bën thirrje për më shumë durim nga qytetarët.

Në mesazhin e saj të regjistruar, Merkel, e cila ndodhet në karantinë që nga e diela e kaluar pasi mjeku i saj u diagnostikua me koronavirus, pranon se “rregullat e reja kanë minimizuar jetën publike të të gjithëve” dhe u kërkon qytetarëve të mos jenë të padurueshëm.

“Askush sot nuk e di me siguri se sa do të zgjasë kjo periudhë e vështirë,” tha Merkel, duke shtuar se “shifrat e përditshme të shpërthimeve të reja nuk na japin për fat të keq asnjë arsye për t’u qetësuar ose për të ulur kufizimet”.

Për ndikimin në ekonomi nga pandemia, Kancelarja gjermane shpreh mirëkuptimin e saj për tregun në tërësi dhe për secilin punonjës individualisht.

“Politika ka ndërmarrë veprime më shpejt se kurrë dhe me më shumë para se kurrë. Unë besoj se mund të themi se ne po bëjmë gjithçka mundemi për t’i dhënë vendit tonë siguri në një kohë pasigurie”, tha ajo.

Referuar përvojës së saj në karantinë, Merkel e pranon se nuk është e lehtë, por me batutë tha se “përfundimisht dikush mund të bëjë shumë punë edhe në shtëpi”.

“Megjithatë unë do të jem e lumtur të kem përsëri kontakte personale kur kjo të jetë e mundur”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Meteorologjisë (OMO) paralajmëroi sot se pandemia e COVID-19 rrit rreziqet shëndetësore të lidhura me valën e nxeht

Në 24 orët e fundit, Italia ka konfirmuar një rritje të lehtë të infeksioneve të reja, të cilat u rritën nga 300 në 397, megjithatë mbete

Edhe pasi pacientët e prekur janë shëruar nga koronavirusi mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat.

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor.

Spanja ka kërkuar nga partnerët e BE që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë n

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Kryebashkiakja e Romës, Virginia Raggi ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që hedhin në rrugët pajisjet mbrojtëse të përdorura.

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri

Një 27-vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës.

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e