Merkel, kundër Trump: Jo zgjidhje ushtarake ndaj Koresë së Veriut

Postuar: 11/08/2017 - 22:48

Përshkallëzimin e retorikës mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, këtë të premte e ka dënuar për herë të parë publikisht Kancelarja gjermane, Angela Merkel, teksa tha se qeveria gjermane i qëndron mendimit se konflikti nuk do të mund të zgjidhej përmes metodave ushtarake.
“Gjermania do të marrë pjesë intensivisht në opsionet për zgjidhje, të cilat nuk do të jenë ushtarake, por konsideroj se përshkallëzimi verbal do të ishte përgjigjja e gabuar”, tha Merkel përpara reporterëve në Berlin.
Shefja e ekzekutivit gjerman ishte duke iu përgjigjur një pyetje mbi përdorimin nga ana e presidentit amerikan, Donald Trump, të rrjetit social “Twitter” për të thënë se “zgjidhjet ushtarake ishin gati”. “Gishtin e kemi në këmbëz, nëse Koreja e Veriut do të veprojë gabimisht. Shpresoj që Kim Jong-un të gjejë një tjetër rrugë”, shkruante Trump.
Merkel mbrojti idenë e një përgjigjeje diplomatike ndërkombëtare.
Edhe ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ritheksoi të premten se Rusia beson që zotërimi i armëve bërthamore nga ana e Penianit ishte “i papranueshëm”. Ai paralajmëroi gjithashtu se rreziku që konflikti të shpërthejë është “tejet i lartë”, për shkak të luftës së fjalëve mes Uashingtonit dhe Penianit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sekretari i shtetit të Vatikanit e cilësoi si pozitive idenë që Papa Françesku të vizitojë Rusinë, por tha se duhet shumë punë për realiz

Trupi i femrës pa kokë është gjetur në një gji afër Kopenhagës ku policia daneze e kërkonte gazetaren suedeze Kim Wall, zhdukjen e së cil

Sipas një statusi të postuar në rrejtin social “Twitter” prej një avokati, një vajzë e vogël, gjatë vizitës së babait të saj në

Pas tërmetit 3.6 ballë që tronditi mbrëmjen e djeshme, ishullin e Iskias në Itali, deri më tani numërohen 2 viktima e 27 të plagosur.

Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishullin e Iskias në Itali, që gjendet disa kilometra larg Napolit.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Koreja e Jugut po zhvillojnë stërvitjen e përvitshme të përbashkët, që në vijimësi zemëron Penianin,

Shtetet e Bashkuara pezullojnë vizat për qytetarët amerikanë që dëshirojnë të udhëtojnë në Rusi.

Policia spanjolle ka vrarë sot një person, i cili thuhet se mbante veshur një brez me eksploziv.

Qё pas deklarimeve tё diskutueshme tё Donald Trump-it lidhur me ngjarjet nё Charlottesville janё shtuar dorёheqjet nё shenjё pr

Celula terroriste prej 12 personash që sulmoi Spanjën të enjten, po planifikonte një sulm edhe me dramatik në katedralen e famshme “Sagra