Merkel mbështet biletat falas për ushtarët e Bundeswehrit

12/08/2019 - 15:17

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e mbështet idenë e ofrimit të biletave falas ushtarëve të Bundeswehrit që përdorin trenin në Gjermani.

Iniciativën për bileta falas të trenit për ushtarët e Bundeswehrit e bëri publike ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) në deklaratën e saj qeveritare në fund të korrikut.

Tani atë e mbështet edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel. Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha të hënën në Berlin se kancelarja e përshëndet dhe e mbështet shprehimisht këtë iniciativë.

“Ata janë njerëz, që ditë për ditë janë në shërbim për ne të gjithë, dhe me biletën falas për trenin kemi një mundësi- e kjo nuk duhet të ishte e vetmja – që të tregojmë mirënjohje dhe falënderim”, ka thënë Seibert, sipas agjencisë së lajmeve, dpa.

Por sipas të dhënave të revistës gjermane, “Spiegel” bisedimet mes qeverisë dhe Hekurudhës Gjermane, Deutsche Bahn nuk janë aq të lehta. Hekurudha dëshiron të mbështesë ushtarët gjermanë me bileta falas vetëm në trenat që nuk shumë prenotime pasagjerësh, dhe që përdoren edhe nga pasagjerët e tjerë me bileta me çmime oferte.

Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes në Berlin tha, se bisedimet me Hekurudhën Gjermane, Deutsche Bahn zhvillohen pjesërisht edhe nga vetë ministrja Kramp-Karrenbauer. Iniciativa nuk është e re, bisedimet me Hekurudhën Gjermane zhvillohen që nga fillimi i vitit, shkruan dpa.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy persona kanë humbur jetën dhe 1 tjetër mbeti i plagosur  pasi një marins amerikan hapi zjarr në bazën ushtarake të Pearl Harbor.

Disa muaj pasi një person u qëllua për vdekje në një park në Berlin, Gjermania vendosi të dëbojë dy diplomatë rusë, pasi dyshohet se vras

Me gjithë grindjet e mëparshme, samiti i NATO-s përfundoi me demonstrim uniteti: as Turqia nuk bllokoi, as Trumpi nuk u tërhoq nga deklar

Ish-deputetja e Partisë opozitare Demokratike të Popullit (HDP) në Turqi, Mizgin Irgat, është dënuar me më shumë se një vit burg për përh

Duke marrë parasysh sa shpesh bien tërmete në Japoni, të gjitha godinat kanë njëfarë mbrojtjeje nga lëkundjet.

Një tragjedi ka ndodhur ditën e hënë në Ukrainë, ku është qëlluar për vdekje djaloshi 3-vjeçar i biznesmenit dhe deputetit, Vyacheslav Sb

Dy tërmete tronditën Ridgecrestin në Kaliforni këtë vit: njëri në 4 korrik (i magnitudës 6.4), dhe tjetri ditën pasuese, në 5 korrik.

Japonia është një prej zonave në botë që ka aktivitet sizmik të lartë.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka bërë të ditur se pas lajmit të tërmetit ka biseduar dy herë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ra

Policia gjermane u ka bërë publikisht një lutje hajdutëve, të cilët vodhën stoli me vlerë 1 miliardë dollarë nga një muze.