Mijëra refugjatë dynden nga Turqia në Greqi, tensionohet situata në kufi

29/02/2020 - 11:59

Zonat kufitare mes Turqisë dhe Greqisë po pësojnë një dyndje të emigrantëve nga rajoni i Lindjes së Mesme të cilët duan të kalojnë në perëndim.

Situata e raportuar nga mediat greke flet për turma refugjatësh nga Pakistani, Siria, Afganistani, Irani,  të cilët janë drejtuar në zonat detare të afërta me Greqinë e pikat tokësore kufitare.

Mbrëmja e së premtes dhe orët e para të mëngjesit të së shtunës kanë parë me qindra refugjatë të drejtohen në autobusë drejt Greqisë. Situata ka qenë tepër e ashpër në pikën kufitare tokësore Kastanies, në Evro të Greqisë ku rreth 3000 refugjatë, të të gjitha moshave, mes tyre dhe fëmijë, që kanë kaluar nga Adrianopolis drejt Kastanies janë bllokuar në zonën neutrale. Mes tyre dhe policisë ka patur përleshje ku refugjatët kanë qëlluar me gurë ndërsa policia është kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës.

Kryeministri grek ka zhvilluar një mbledhje urgjente sot në orën lokale 09:00 me ministrat kryesorë të kabinetit qeveritar, ndërsa të Premten, Mitsotakis pati biseda telefonike me Presidentin Francez Emanuel Macron, Kancelaren gjermane Angela Merkel, Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Kryeministrin Bullgar Boyko Borisov.

Në kufi tashmë kanë mbërritur edhe përforcime të ushtrisë greke të cilët kanë mundur të ndalojnë me forcë hyrjen e emigrantëve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Numri i personave të infektuar me koronavirus në mbarë botën arriti në 850,914 persona, ndërsa ai i viktimave në 41,983.

Franca ka regjistruar ditën e saj më të errët, që nga nisja e pandemisë Covid-19.

Britani ka publikuar shifrat e 24 orëve të fundit në lidhje me koronavirusin.

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Koronavirusi ka shkaktuar mbi 1000 të vdekur në Holandë.

Mjeku që drejtoi presidentin rus, Vladimir Putin nëpër dhomat e një spitali ku po trajtoheshin pacientët me koronavirus një javë më parë

OBSH ka paralajmëruar të gjitha vendet se nuk duhet të ulin vigjilencën nëse regjistrojnë më pak raste të infeksioneve koronavirus, sepse

Numri i të vdekurve në Spanjë vazhdon të rritet frikshëm, duke arritur numrin më të lartë të jetëve të humbura për një ditë që prej shpër

Një 12-vjeçare në Belgjikë ka humbur jetën në një spital nga koronavirusi duke u bërë viktima më e re në moshë në Evropë.

Kriza ekonomike nga pandemia e koronavirusit do t’i përballë gati 24 milionë persona me varfëri në Lindje të Mesme dhe Paqësor, ka thënë