Mijëra vetë protestojnë në Ukrainë, kërkohet lirimi i Saakashvilit

Postuar: 10/12/2017 - 22:10

   Mijëra njerëz në Ukrainë protestuan të dielën kundër arrestimit të udhëheqësit opozitar Mikheil Saakashvili, duke bërë thirrje për lirimin e tij dhe fillimin e procedurave për gjykimin e Presidentit Petro Poroshenko.

Zyrtarët ukrainas e kanë akuzuar Saakashvilin, të cilin e arrestuan të premten, se ka mbështetur një grup të dyshuar kriminal të udhëhequr nga ish-presidenti Viktor Yanukovych, i cili u detyrua të braktisë pushtetin në vitin 2014 dhe të largohet në Rusi. Autoritetet thonë se protestat janë pjesë e një komploti rus kundër Ukrainës. Një ditë pasi ai deklaroi një grevë urie, mbështetësit kanë mbushur rrugët e Kievit duke kërkuar lirimin e tij, njofton Zeri i Amerikës.

“Autoritetet kanë kaluar vijën e kuqe. Kundërshtarët nuk mund të futen në burg”, tha bashkëshortja e Sakashvilit, Sandra Roelofs, ndërsa protestuesit bënin thirrje kundër qeverisë dhe korrupsionit.

49-vjeçari Saakashvili po ashtu kërkohet në vendin e tij të lindjes, Gjeorgji për abuzim pushteti, kur ai sherbeu si president nga viti 2004 deri në vitin 2013. Saakashvili u bë një guvernator rajonal në vitin 2015 pas një ftese nga Presidenti Poroshenko. Megjithatë, miqësia mes tyre u prish më vonë, ndërsa Saakashvili e akuzoi presidentin për korrupsion dhe bëri thirrje për largimin e tij nga detyra.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ish-diplomati amerikan Mitchell Reiss ka diskutuar historinë e tij me grupin e Rezistencës Iraniane, Organizata Muxhahedine e Popullit

Tre persona humbën jetën dhe 50 kanë mbetur të bllokuar, pas shembjes së dy ndërtesave në Nju Dehlit në Indi.

Në plazhin e New Jerseyt në SHBA ka ndodhur një prej incidenteve më të pazakonta ndonjëherë. Gjithçka ndodhi sa hap e mbyll sytë.

Këto janë momentet e një fenomeni të pazakontë, një “mini-tsunami” që goditi brigjet e ishujve të famshëm turistikë spanjollë të Majorkës

   Bashkimi Europian dhe Japonia firmosen njërën prej marrëveshjeve më të mëdha të tregtisë në botë, e cila do të mbuloje gati një të tre

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.

   Rasti i Sami A. po trazon Gjermaninë. Tuniziani i përfolur si truproja e Bin Ladenit ka jetuar me familjen me ndihma sociale.

   Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur homologun rus Vladimir Putin gjatë samitit të Helsinkit, duke i “bërë me sy” të parit

   Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të gjejnë mënyra për të “bashkëpunuar në ndjekje të interesave të p