Ministri turk takon investitorët globalë, garanton përballimin e krizës

Postuar: 16/08/2018 - 18:55

   Ministri turk i financave, Berat Albayrak mbajti gjatë ditës së sotme një konferencë me investitorë globalë, ndërsa numri i pjesëmarrësve i kaloi 3000 persona.

Ata ishin të interesuar të dëgjonin në lidhje me fatin e monedhës turke dhe kapacitetet e turqisë për ta përballuar këtë krizë, ndërsa ministri Albayrak garantoi se qeveria është në gjendje të përballet me këtë situatë.

“Kjo është natyrisht kriza më e rëndë e monedhës tonë, që nga viti 2001 dhe është e nxitur tërësisht nga faktorë të jashtëm. Gjithsesi politikëbërësit turq janë të përgatitur për ta përballuar me sukses. Ne kemi filluar tashmë implementimin e një plani masash dhe do të vijojmë me hapa të tjerë në ditët në vijim, për të rikthyer lirën në nivele të qëndrueshme”, tha Albayrak.

Prej kohësh lira turke ka filluar një proces rënieje të ndjeshme, e ndikuar kryesisht edhe nga marrëdhëniet e tensionuara të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Turqisë, por edhe centralizimi i kontrollit të Bankës Qëndrore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Prodhimi i kokainës në Kolumbi ka arritur nivele rekord në vitin 2017, sipas statistikave të reja të publikuara nga OKB.

   Presidenti amerikan Donald Trump sugjeron ndërtimin e një muri përgjatë shkretëtirës së Saharasë për të frenuar krizën e emigrantëve n

   Të paktën tre persona janë varë nga disa të shtëna me armë zjarri në një qendër farmaceutike në Maryland të Shteteve të Bashkuara të A

Një aksident tragjik i ka marrë jetën katër fëmijëve të moshës fillore në Holandë, pasi treni është përplasur me biçikletën me të cilën a

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.

   Ish-kryeministri i Malajzisë, Najib Razak u arrestua sot dhe pritet të fajësohet në kuadër të hetimit që hedh dyshime për përvetësimin

   “Ka qenë takimi më i keq i jetës time”.

Një gjykatë turke ka lënë në burg deri në ditën e gjyqit 24 persona, të cilët protestuan javën e kaluar mbi kushtet e punës në aeroportin

Një modele ruse pretendon se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka tentuar ta helmojë me bar miu.

   Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venez