Ministrja e Jashtme e Belgjikës shtrohet në terapi intensive, një javë pasi konfirmimit me Covid

22/10/2020 - 12:06

Ministrja e Jashtme, Sophie Wilmès, e cila ishte kryeministrja e përkohshme e Belgjikës gjatë valës së parë të shpërthimit të koronavirusit, është shtruar në kujdesin intensiv për shkak të Covid-19.

Wilmès doli pozitive në testin për koronavirusin javën e kaluar dhe ishte vetë-izoluar, por gjendja e saj është përkeqësuar dhe ka pasur nevojë për kujdesin e bluzave të bardha.

Ajo u shtrua në një spital të Brukselit të Mërkurën në mbrëmje, siç raporton AFP.

"Ajo është e vetëdijshme dhe mund të komunikojë", tha zëdhënësi i saj, duke konfirmuar se Wilmès ishte në terapi intensive.

Një burim në zyrën e saj tha se gjendja e saj ishte “e qëndrueshme”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Samiti i NATO-s ka bërë bashkë presidentin e SHBA Joe Biden dhe atë turk, Recep Tayp Erdogan.

Autoritetet policore në Itali kanë publikuar së fundmi një foto të 35-vjeçarit i quajtur Andrea Pignani, që qëlloi për vdekje me armë një

Presidenti Joe Biden theksoi të hënën përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj aleancës së NATO-s, në hapje të takimit në të cilin organ

Pas votimit të qeverisë së re, ish-kryeministri i Izraelit, u ul sërish në karrigen e kryeministrit, por një person, i tregoi që ai nuk m

Tre institucionet e BE-së, Parlamenti Evropian , Këshilli i BE dhe Komisioni Evropian, të përfaqësuar nga presidentët e tyre morën pjesë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u bëri thirrje vendeve anëtare që t’i përgjigjen rritjes së ndikimit të Kinës.

Ambasada e Kinës në Londër e dënoi një deklaratë të grupit të vendeve më të industrializuara (G7), duke e cilësuar si “ndërhyrje bruto” n

Presidenti i SHBA, Joe Biden të dielën pas Samitit të G7 takoi Mbretëreshën e Britanisë së Madhe, Elizabetën ll.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të dorëzojë kriminelët kibernetikë në Shtetet e Bashkuara, po

Ditën e sotme pritet të mbahet Samiti i NATO-s, ku liderët europianë dhe Presidenti i SHBA, Joe Biden janë zhvendosur nga Cornwall në Bru