Miratimi i ligjit shkakton trazira në Kinë

30/06/2020 - 22:19

Ligji për sigurinë që i jep fund rebelimit, tradhtisë dhe përmbysjes, është miratuar nga Komiteti i Përhershëm Kombëtar i Kongresit Popullor të Kinës, që është organi më i lartë ligjvënës në këtë vend.

Edhe pse rastet me Covid 19 janë rritur gjatë javëve të fundit, kjo nuk i ka ndaluar qytetarët e Hong Kogut që të protestojnë .

Demonstratat u shoqëruan me dhunë, ku disa protestues hynë në disa prej qendrave më të mëdha tregtare duke shkaktuar kaos .

Kritikët janë shprehur se ky ligj i ri paraqet një kërcënim edhe më të madh për identitetin e Hong Kongut dhe do të minojë të drejtat e njeriut në rajonin gjysmë-autonom.

Aktivistët pro demokracisë në Hong Kong shprehen se embargot dhe pezullimi i institucioneve ekonomike janë armët e forta që bota duhet t’ia tregojë Pekinit. Sipas tyre ky ligj shënon fundin e Hong Kongut.

Detajet e këtij ligji nuk janë bërë publike që do të thotë se njerëzit në Hong Kong nuk e dinë se çfarë masash do të zbatojnë.

Nga ana tjetër Pekini në një reagim zyrtar ka deklaruar se ky ligj vjen në vazhdën e protestave nga grupet pro –demokracisë që për 8 muaj përfshinë të gjithë Hong Kongun , dhe se tanimë më atë të tij do t’i rikthehet stabiliteti vendit.

Një muaj më parë edhe Uashingtoni por edhe disa vende evropiane e duan miratimin e këtij ligji pasi do të sjelli pasoja të rrezikshme dhe do të ndezi një zemërim të madh qytetar.

Hong Kongu iu dorëzua Kinës nga Britania në vitin 1997, nën parimin një shtet, dy sisteme. Sipas këtij parimi, territori ka pavarësinë e tij gjyqësore, legjislaturën e tij, sistemin e tij ekonomik dhe dollarin e tij, ndërsa Pekini ruan kontrollin mbi çështjet e jashtme e ato të mbrojtjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Europian ka njoftuar një seri masash që duhen ndërmarrë për t’u përgatitur për një valë të dytë të mundshme të koronavirusit.

Gjykata Supreme në SHBA ka marrë vendim për ekzekutimin e parë me vdekje të një personi në nivel federal pas plot 17 vitesh.

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Në Itali, përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 114 raste të reja me koronavirus, nga të cilat 30 në Lombardi. Prej fillimit të pa

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kër

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fo

Presidenti Donald Trump përsëriti të hënën se ai ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr.

Pandemia e koronavirusit “do të përkeqësohet” nëse qeveri të caktuara nuk ndërmarrin hapa vendimtarë për të frenuar përhapjen e sëmundjes

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare.