Misteri i avionit MH370, lajm i keq për familjarët e pasagjerëve

23/05/2018 - 18:51

   Kërkimet për fluturimin MH370 të Malaysia Airlines do të përfundojnë të martën e ardhshme dhe nuk do të ketë kërkime shtesë, tha ministri i ri i transportit të Malajzizë.

Avion i Malajzisë u zhduk në Mars të vitit 2014 me 239 njerëz në bord, pjesa më e madhe kinezë gjatë rrugës nga Kuala Lumpur në Pekin.

Malajzia kishte rënë dakord të paguante kompaninë amerikane Oqeani Infinity deri në 70 milionë dollarë nëse do të gjente avionin gjatë një kërkimi 90-ditor në Oqeanin Indian Jugor.

Kërkimet për Boeing 777 priteshin të përfundonin në qershor, pasi marrëveshja 90-ditore nuk mbulonte kohën e marrë për furnizimin me karburant.

Megjithatë, kompania kishte përfunduar kërkimet brenda muajit Prill dhe ka kërkuar zgjatje deri më 29 Maj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkimi Europian tha se është i gatshëm të zgjasë periudhën e tranzicionit pas “Brexit”-it, nëse Britania e Madhe e do këtë.

Një çift në Brazil është arrestuar, pasi i kanë hequr fëmijën një gruaje shtatzënë.

Huligani i njohur kroat Ante Firiç, i cili ishte kthyer në një makth për serbët, ka mbetur i vdekur mesditën e së mërkurës, teksa është g

Avioni me të cilin udhëtonte Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump, bëri ulje të detyrueshme pasi kabina u mbush me tym.

 Të paktën 18 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga sulmi në një kolegj në Krime, rajon ukrainas i aneksuar nga Rusia.

Qendra e Kosovës për Studime të Sigurisë, të mërkurën prezantoi raportin me titullin ”Përtej shkaktarëve: Rreziqet e reja të ekstremizmit

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, takoi Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

Presidenti amerikan Donald Trump kërkon që të mos ketë një fajësim të nxituar të Arabisë Saudite për zhdukjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Fëmijët në Francë do ta nisin shkollën nga mosha 3-vjeçare.

Kanadaja është bërë vendi i dytë në botë pas Uruguait që legalizon përdorimin e kanabisit rekreativ.