Mjegulla e dendur, shkak për rrëzimin e helikopterit të Kobe Bryant

27/01/2020 - 15:07

Megjithëse hetimet sapo kanë nisur mbi motivet e aksidentit me helikopter që shkaktoi vdekjen e ish-lojtarit të Lakers, Kobe Bryant, dhe vajzës së tij 13-vjeçare Gianna dhe shtatë të tjerëve, disa hetues mendojnë që shkak është bërë mjegulla e dendur.

Pak para orës 10:00 të mëngjesit (me orën lokale), helikopteri në të cilin po udhëtonte Bryant, 41 vjeç, goditi zonën malore të Calabasas (California), duke shkaktuar vdekjen e nëntë pjesëtarëve në bord.

Helikopteri u rrëzua në një kodër dhe shpërtheu në flakë ndërsa akoma kishte një sasi të madhe karburanti, sepse kishte fluturuar vetëm 40 minuta.

Zëdhënësi i Departamentit të Policisë në Los Angeles, Josh Rubenstein, tha se Divizioni i Ndihmës Ajrore i Departamentit vendosi që helikopterët e tij të mbeten në tokë, në mëngjes, për shkak të kushteve të mjegullës, dhe se ata nuk fluturuan deri pasdite.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 2,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të marrë nën kontroll Libanin pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejr

Demonstrata të dhunshme anti qeveritare kanë nisur në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, pas shpërthimit vdekjeprurës në portin e kryeqytetit

Gjithnjë e më shumë qytete dhe rajone po insistojnë që njerëzit të mbajnë maska jo vetëm në mjedise të mbyllura, por edhe jashtë.

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin

Bill Gates thotë se përmes inovacionit në diagnostikim, terapi dhe vaksinim, bota do të ketë dalë përfundimisht nga gjendja e pandemisë d

Një raport i Departamentit amerikan të Shtetit thotë se Rusia po përdor taktika që shfrytëzojnë platforma dhe kanale të ndryshme komuniki

Izraeli do të fillojë testimin te njerëzit të vaksinës së tij kundër Covid-19 në mes të tetorit.

Mbeten dilemë rrethanat e shpërthimit të fuqishëm në kryeqytetin e Libanit, Bejrut.

Bota nuk do të mund ta zhdukë kurrë coronavirusin, por masat e shëndetit publik dhe një vaksinë efektive mund të ndihmojnë për ta vendosu