Mjekët japin alarmin: Rrezikohemi nga një bakter rezistent

15/07/2018 - 22:40

   Rrezik epidemie në ishujt Canarie. Deri tani ka arritur në 13 numri i turistëve të prekur nga një bakter që është rezistent ndaj çdo lloj antibiotiku. Lajmi bëhet i ditur nga Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve ECDC, që shpjegon se ekziston një rrezik i lartë që ky bakter të përhapet me shpejtësi në të gjithë kontinentin tonë.

Janë suedezë dhe norvegjezë turistët e prekur deri tani dhe autoritetet konfirmojnë se pas analizave gjenetike ka rezultuar se janë prekur nga bakteri Klebsiella pneumoniae St392 dhe që zakonisht merret në struktura shëndetësore.

Sipas ECDC, ky bakter është vështirë që të merret jashtë një strukture sanitare, por në rastin që dikush është infektuar dhe nuk është në dijeni duke neglizhuar edhe kurimin, atëherë mundësia e përhapjes rritet masivisht, veçanërisht në këtë periudhë të vitit.

Aktualisht në ishujt Canarie është kulmi i sezonit turistik dhe sipas statistikave në vitin 2016 u vizitua nga 15 milionë turistë nga e gjithë bota. /Klan Plus

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 11 civilë e kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të bombës së vendosur në skaj të rrugës në provincën Nangarhar në lindje

Miliarderi i rrëmbyer i Tanzanisë, Mohammed Dewji, është liruar vetëm 10 ditë pasi u kap nga njerëz të armatosur në qytetin e Dar es Sala

Britanikët, që janë të frikësuar nga një jetë jashtë Europës, do të mblidhen nga të gjithë cepat e vendit në Londër, në përpjekje për të

Tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump kanë ngadalësuar rritjen ekonomike të Kinës.

Më shumë se 60 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur në Indi, pasi një tren mori përpara turmën e njerëzve.

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka lavdëruar një kongresmen republikan që sulmoi fizikisht një gazetar vitin e kaluar, duke iu referu

Të paktën 50 persona kanë humbur jetën, pasi janë përplasur nga një tren teksa me qindra ishin mbledhur mbi shina për të ndjekur një fest