Mjekëve në Belgjikë u kërkohet të punojnë edhe nëse janë të infektuar nga Covid-19

26/10/2020 - 19:41

Belgjika është një nga shtetet europiane që po vuan më së shumti pandeminë e COVID-19 teksa sistemi shëndetësor është në prag të kolapsit.

Për shkak të infektimeve masive tek mjekët, 10 spitale kanë kërkuar që bluzat e bardha të vijojnë të punojnë edhe në rast se janë me COVID-19, por asimptomatikë.

Spitali i Liezh është 25% i infektuar, por për shkak të evitimit të kolapsit shëndetësor, së bashku me 10 spitale të tjerë kanë kërkuar që të ndërmerret kjo masë.

Kreu i shoqatës belge të sindikatave mjekësore ka theksuar se nuk ka rrugë tjetër për të shmangur kolapsin.

Ndërkohë qyteti lindor i Liezh ka një shkallë të lartë infektimi pasi mesatarisht 1 në 3 qytetarë që testohen rezultojnë pozitivë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Joe Biden theksoi të hënën përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj aleancës së NATO-s, në hapje të takimit në të cilin organ

Pas votimit të qeverisë së re, ish-kryeministri i Izraelit, u ul sërish në karrigen e kryeministrit, por një person, i tregoi që ai nuk m

Tre institucionet e BE-së, Parlamenti Evropian , Këshilli i BE dhe Komisioni Evropian, të përfaqësuar nga presidentët e tyre morën pjesë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u bëri thirrje vendeve anëtare që t’i përgjigjen rritjes së ndikimit të Kinës.

Ambasada e Kinës në Londër e dënoi një deklaratë të grupit të vendeve më të industrializuara (G7), duke e cilësuar si “ndërhyrje bruto” n

Presidenti i SHBA, Joe Biden të dielën pas Samitit të G7 takoi Mbretëreshën e Britanisë së Madhe, Elizabetën ll.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të dorëzojë kriminelët kibernetikë në Shtetet e Bashkuara, po

Ditën e sotme pritet të mbahet Samiti i NATO-s, ku liderët europianë dhe Presidenti i SHBA, Joe Biden janë zhvendosur nga Cornwall në Bru

Me 60 vota pro dhe 59 kundër, parlamenti izraelit ka miratuar qeverinë e re mbrëmjen e së dielës, sipas orës lokale, duke i dhënë fund qe

Ngjarje tronditëse në Itali. Një 35-vjeçar ka vrarë dy fëmijë dhe një të moshuar.