Mjeku kinez: ​Koronavirusi nuk erdhi nga Wuhan, ai vetëm u zbulua atje

22/11/2020 - 21:49

Një shkencëtar nga Kina ka mohuar që koronavirusi ose COVID-19 të ketë origjinën në Wuhan, duke pretenduar se ishte vendi i parë ku u gjet.

Virusi që është lidhur me një treg në qytetin qendror të Kinës pasi u përhap në të gjithë botën në fillim të këtij viti, deri më tani ka infektuar mbi 56 milionë njerëz dhe ka vrarë më shumë se 1.34 milion njerëz, sipas raporteve.

Por Zeng Guang, i cili është ish-epidemiologu kryesor i Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), tha se virusi vdekjeprurës nuk është nga Kina. Ai përmendi, “Wuhan ishte vendi ku u zbulua për herë të parë koronavirusi, por nuk ishte aty ku filloi.”

Guang gjithashtu tha se ishte përvoja e mëparshme e Kinës me SARS që ka lënë një trashëgimi të monitorimit dhe zbulimit që i lajmëroi ata për koronavirusin dhe gjithashtu nxiti masat e tyre ekstreme për përmbajtjen e sëmundjes.

“Kina ka ndërtuar një sistem udhëheqës botëror të monitorimit për të raportuar pneumoni të panjohur që nga shpërthimi i SARS më 2003. Ne gjithmonë qëndrojmë në gatishmëri të lartë. Falë këtij sistemi, ne jemi në gjendje të bëhemi të parët në botë për të identifikuar Covid-19, “tha ai.

Pretendimet e tij që u botuan nga The South China Morning Post erdhën pasi një tjetër studiues i lartë kinez argumentoi se në fakt virusi u importua në Kinë përmes mishit të ngrirë, derisa teoria më e popullarizuar që virusi u hodh nga kafshët te njerëzit nga tregu i qytetit.

Studiuesit në të gjithë botën aktualisht po përpiqen të zbulojnë origjinën e sëmundjes shkatërruese. Shumë ekspertë besojnë se koronavirusi ka origjinën në Wuhan.

Pretendimet nga Kina vijnë pasi një studim italian sugjeroi që sëmundja mund të ketë qenë në Itali që nga shtatori i vitit 2019. Por bashkautori i hulumtimit deklaroi se nuk ‘kontestonte’ origjinën e virusit.

Hulumtimi i ri ka vënë në pikëpyetje kur sëmundja për herë të parë hyri në qarkullim, pasi provat e antitrupave të virusit u zbuluan në pacientët italianë me kancer të mushkërive nga shtatori 2019, tre muaj të tërë përpara se virusi u vu re në Kinë. Një vaksinë efektive për virusin vdekjeprurës pritet nga tremujori i parë i 2021, transmeton KosovaPress.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një burrë reth 50 vjeç në Korenë e Veriut ka thyer rregullat e koronavirusit dhe është ekzekutuar në publik.

Zyrtarja që shërben si kontakti më i afërt i Presidentit Trump në Departamentin e Drejtësisë nuk do të lejohet të futet në ndërtesë, pasi

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Heiko Maas falënderoi kryetarin e radhës së OSBE-së, Edi Ramën, për kompromisin e arritur me stafin

Facebook-u do të fillojë të heqë pretendimet e sajuara lidhur me vaksinën kundër COVID-19 nga platforma e tij, njoftoi kjo kompani të enj

Britania u bë i pari vend perëndimor që miraton përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit, duke shkaktuar jo pak reagime nga Bashkimi Eu

Më shumë se 1,5 milionë vdekje nga COVID-19 janë regjistruar zyrtarisht në të gjithë botën që nga fillimi i pandemisë, për gati 65 milion

Jo më larg se java e ardhshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i afrohen shifrës së trishtë prej 3 mijë të vdekurish në ditë si paso

“Premtimi i hedhjes në treg të vaksinave COVID-19  është çelësi i ndryshimit të situatës aktuale", tha të enjten drejtori Evropi

Vazhdon me ritme të frikshme të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën nga virusi i rr

Facebook dhe Twitter kanë shënjuar një video të presidentit Donald Trump, ku ky i fundit fliste përsëri për manipulim të zgjedhjeve, si p