Mobilizim në Europë për koronavirusin, dyshimet e para në Greqi, Itali dhe Spanjë

29/01/2020 - 09:36

Dyshime të reja janë shfaqur për koronavirusin në Europë teksa harta zyrtare  e Wikipedia ka përfshirë në vendet me të dyshuar Greqinë, Italinë dhe Spanjën.

Në Itali ditën e djeshme disa turistë nga Hong Kong të cilët udhëtuan për në Milano të Italisë u ndaluan në aeroport dhe dyshohen si persona të prekur me virus.

Po ashtu në Greqi disa turistë kinezë nga Wuhan, u ndaluan në aeroportin e Athinës por më pas u lanë të shkonin për në ishullin Santorini.

Kurse një grua në Torrevieja të Spanjës është futur në karantinë pasi doktorët kanë parë se 66- vjeçarja ka treguar shenja koronavirusi. Ajo po ekzaminohet në spitalin e Kosta Blankës.

Po ashtu harta  me të dyshuar në gjithë botën është zgjeruar pasi në Afrikë ka dyshime për të prekur me koronavirus në Etiopi dhe Kenia. Në Amerikën Latine ka në Kolumbi dhe Peru. Në Azi Emiratet e Bashkuara i janë bashkuar vendeve me të prekur nga koronavirusi kurse ky virus dyshohet të ketë shkuar dhe në një nga ishujt me skajor të botës, në Fixhi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për Papa Françeskun, pandemia që ka paralizuar botën është një "përgjigje e natyrës" ndaj njerëzve që për shumë gjatë injoruan krizën eko

Qeveria e Austrisë planifikon të fillojë rihapjen e dyqaneve nga java e ardhshme, duke hequr për herë të parë një pjesë të kufizimeve të

Familja mbretërore saudite është tronditur nga koronavirusi dhe për këtë ka urdhëruar përgatitjen e një spitali elitar.

Franca vijon të raportojë shifra tragjike për humbjen e jetëve nga koronavirusi, duke u bërë tashmë vendi që po vuan më shumë në Europë.

Gjendja e kryeministri britanik Boris Johnson është përmirësuar dhe për pasojë ka lënë terapinë intensive, konfirmon Downing Street, të c

Gjatë 24 orëve të kaluara, Turqia konfirmoi 96 viktima të reja nga koronavirusi, duke e rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 908 p

Afërsisht 20% e Departamentit të Policisë së Nju Jorkut është sëmurur me Covid-19, raporton

105 mjekë kanë humbur jetën deri tani nga koronavirusi në Itali.

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 610 viktima në 24 orët e fundit.

Në 24 orët e fundit në Spanjë kanë humbur jetën 683 persona duke e çuar në 15,238 numrin total të vdekjeve.