Mori pjesë në një festë në Spanjë, princi belg rezulton pozitiv me koronavirus

30/05/2020 - 22:35

Nipi i Mbretit të Belgjikës, Filipes, Princi Joakim ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit, pasi ka marrë pjesë në një festë në Spanjë.

Mediat spanjolle shkruajnë se princi ka thyer rregullat e karantinës sepse në atë festë merrnin pjesë shumë persona.

Princi 28-vjeçar u testua pozitiv pasi ka qenë në feste në qytetin e Kordobës më 26 maj, ka thënë dje në konferencë për mediat një zëdhënës i Pallatit Mbretëror belg.

Nga Pallati Mbretëror kanë thënë se nuk mundet dot të konfirmohet sesa është numri i personave që morën pjesë në atë festë. Pallati Mbretëror deklaroi se Joakim ka shkuar në Spanjë më datë 24 maj dhe ëshë akoma atje.

Gazeta El Pais, tha se princi, që është i dhjeti për nga rendi i pasardhësve të mbretit, ishte në festë së bashku me 26 të tjerë. Kjo do të thotë shkelje e rregullave të karantinës në Kordoba, ku me ligj në një festë lejohen vetëm 15 individë.

Policia spanjolle ka lajmëruar se ka nisur hetim për rastin dhe se për shkelësit mund të ketë shkelje nga 600 deri në 10 mijë euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q

Dy ditët e fundit në Itali janë shtuar rastet e reja me koronavirus.

Një gjykatë turke tha të premten se ka anuluar një dekret qeveritar të vitit 1934 përmes së cilit ish-katedralja bizantike e Shën Sofisë

Drejtuesit e kompanisë britanike Telekom dhe Vodafone i kanë bërë një kërkesë Komitetit të Shkencës dhe Teknologjisë së Parlamentit në Mb

Presidenti francez, Emmanuel Macron i kërkoi kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu të heqë dorë nga çdo projekt për aneksimin e terr

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Rusi po jep rezultate shumë shpresëdhënëse.

Presidentja e përkohshme e Bolivisë, Jeanine Anez ka rezultuar pozitive me COVID-19 dhe është izoluar menjëherë.

Në shumë vende ka shpërthyer një valë e dytë infektimesh me koronavirus, ndërsa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është regjistruar një

Policia në Seul të Koresë së Jugut ka gjetur trupin e pajetë të kryebashkiakut të qytetit, i cili u zhduk të enjten.

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas