Moti i keq në Sardenjë, viktima e të zhdukur

28/11/2020 - 22:01

Moti i keq në Sardenjë duket se nuk po njeh përmirësim dhe së fundmi ka shkaktuar rrëshqitje dheu dhe përmbytje në qendrat e banuara.

Tre persona kanë humbur jetën në Sardenjë, si pasojë e motit të keq. Në komunën e Bitti-t, një i moshuar që është mbytur në shtëpinë e tij dhe një burrë që ndodhej në makinë kur u rrëmbye bashkë me të nga një lum balte.

Në të njëjtën komunë, skuadrat e shpëtimit po kërkojnë dy të zhdukur. Kryebashkiaku ka urdhëruar evakuimin e zonave të ulëta, ku në përmbytjet e 2013-s u regjistruan 19 viktima.

Alarmi ka përfshirë edhe zona të tjera të Sardenjës, përfshirë Baronian dhe Cedrinon. Zyrtarët ndërkohë rekomandojnë kufizimin e daljeve jashtë për banorët.

Moti i keq ka prekur edhe Cagliarin ku janë regjistruar shumë telefonata për ndihmë në kazermat e zjarrfikësve. Në zonat bregdetare ndërkohë dallgët kanë qenë të larta dhe janë mbytur disa peshkarexha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhue

Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 15.204 raste të reja me Covid-19, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqin

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe në fund të vitit 2020, është përhapur në 70 vende të botës,

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit Amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë kaloi 100 milionë, në kohën kur vendet po përpiqen të frenojnë variantet e reja të

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore italiane kanë raportuar 10,593 raste të reja me koronavirus në vend.

Senati i Shteteve të Bashkuara ka marrë zyrtarisht akuzën e ngritur kundër ish-Presidenti Donald Trump, i vetmi president në historinë e