"Myku i zi" prek pacientët me Covid në Indi, 50% vdekjeprurëse

09/05/2021 - 13:07

Përveçse po lufton dhe po humbet me mijëra jetë përditë përballë pandemisë, në Indi po përhapen edhe raste të një infeksioni mykotik që prek kryesisht diabetikët dhe po i lë ata pjesërisht të verbër. 

India po kalon një nga valët më të këqija të pandemisë, me mijëra viktima të përditshme, por njëkohësisht vendi raporton edhe raste të një infeksioni të rrallë që po prek pacientët e shëruar ose në shërim e sipër prej Covid-19.

Persona të moshave të ndryshme po preken nga "mukormikoza", një infeksion serioz që vret deri deri 50 për qind të atyre që infekton.

Doktorët thonë se sëmundja që shoqërohet me përhapje të mykut në zgavrat e brendshme të hundës, në sy ose deri në tru, po vihet re te pacientët që janë trajtuar me ilaçe të forta me steroidë për sëmundjet e mushkërive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtetet e Bashkuara po ndihmojnë Ukrainën të forcojë aftësitë e saj mbrojtëse, duke njoftuar një paketë sigurie prej 150 milionë dollarës

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret më për persona nën 60 vjeç në Itali.

Një sulm me armë ka ndodhur në Austin të Teksasit mëngjesin e së shtunës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose k

Partia nacionaliste në pushtet në Hungari ka paraqitur një ligj për të ndaluar tekstet me përmbajtje që promovojnë homoseksualitetin dhe

Darnella Frazier, një adoleshente nga Minesota, videoja e të cilës shpërfaq vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd nga një zyrtar pol

Rreth 33,000 fëmijë tejet të kequshqyer në rajonin Tigray të Etiopisë janë në rrezik të lartë të vdekjes, ka thënë Agjencia për Fëmijë e

Udhëheqësit demokratë të Senatit kërkuan që ish-Prokurorët e Përgjithshëm Bill Barr dhe Jeff Session, të cilët kanë shërbyer gjatë admini

Më shumë se 90 për qind e rasteve me koronavirus në Britaninë e Madhe janë të variantit, Delta, i identifikuar fillimisht në Indi.

Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar ditën e sotme një fabrikë të re përpunimi në Francë, ku do të prodhohet vaksina e Modernas për k