Në galaktikën tonë janë gjetur 7 planete potencialisht të banueshme

11/12/2012 - 16:59

 

Astronomët kanë zbuluar 7 planete në kufijtë e Rrugës së Qumështit, të cilët teorikisht mund të jenë të përshtatshëm për jetën, shkruan gazeta britanike “The Independent”.

Një vit më parë, një ekip shkencëtarësh krijoi katalogun e ekzoplanetëve jashtë kufijve të sistemit tonë diellor, në të cilin futen planetet potencialisht të përshtatshëm për jetën. Për kërkimin e tyre shkencëtarët nga laboratori i studimit të banueshmërisë së planeteve në Porto Riko, përdorin të dhënat e Observatorit në Kili dhe teleskopit kozmik Kepler.

Astronomët vënë në dukje se zhvillimi i teknologjive të reja do të përshpejtojë në mënyrë të konsiderueshme zbulimin e ekzoplanetëve të rinj, ndërsa gjetja më e mirë do të jetë planeti që do t’i përkojë maksimalisht parametrave të Tokës.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hapet spitali për virusin vdekjeprurës, Koronavirus në një qytet afër Wuhan në Kinë.

Dyshime të reja janë shfaqur për koronavirusin në Europë teksa harta zyrtare  e Wikipedia ka përfshirë në vendet me të dyshuar Greqinë, I

75 vjet pas çlirimit të Auzhvicit nuk mjaftojnë për ta mbajtur të gjallë kujtimin.

Epidemia e pneumonisë virale që tashmë ka shkaktuar më shumë se 100 viktima në Kinë, mund të arrijë kulmin brenda një jave ose 10 ditësh,

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.7 që preku Kubën dhe Xhamaikën gjatë ditës së sotme ka shkaktuar gropa të hapura në tokë.

Një alarm për rrezik cunami është përhapur në Xhamajka, Kuba dhe ishujt Kajman, pas një tërmeti 7.3 ballë me epiqendër në Karaibe.

Një agjenci iraniane lajmesh pretendon se një drejtues në radhët e CIA-s, i cili orkestroi ekzekutimin e gjeneralit Qassem Suleimani, ësh

Gjyqi për shkarkimin e Presidentit Donald Trump rifilloi të hënën mes njoftimeve për prova të reja që mund të ndryshojnë votën e senatorë

Bota vazhdon të jetë e tronditur nga lajmi i së dielës për aksidentin ajror me helikopter ku humbën jetën legjenda e NBA, Kobe Bryant, va