Nëna e marinsit të vrarë, kritika ndaj Romney

13/10/2012 - 00:00

 

Mamaja e një shtetasi amerikan të vrarë muajin e kaluar në sulmin ndaj konsullatës amerikane në Libi ka deklaruar se vdekja e të birit është përdorur nga Mitt Romney në fushatën e tij për qëllime politike. Kandidati republikan për president gjatë takimeve elektorale ka folur për takimin e disa viteve më parë mes tij dhe ish-anëtarit të njësisë Navy Seal, Glen Doherty. 

Stafi elektoral i zotit Romney ka reaguar duke thënë se kandidati do të plotësojë kërkesën e zonjës Barbara Doherty dhe nuk do të përmendë më emrin e të birit. Sulmi ndaj konsullatës amerikane në Bengazi më 11 shtator është kthyer në një çështje politike në prag të zgjedhjeve presidenciale të nëntorit. 

Doherty u vra në sulmin në fjalë ku mbetën të vdekur edhe ambasadori Christopher Stevens dhe dy zyrtarë të tjerë të misionit diplomatik të Shteteve të Bashkuara. “Unë nuk i besoj Romneyt. Ai nuk duhet ta bëjë vdekjen e djalit tim pjesë të axhendës së tij politike. Është e gabuar të përdorësh këta njerëz të guximshëm për të degraduar Barack Obamën”, ka thënë zonja Doherty. 

Duket se deklarata e bërë nga ish guvernatori i Massachussets nuk është gëlltitur nga e ëma e marinsit që humbi jetën rreth një muaj më parë. Gjatë një fushate të zhvilluar në Ajoua, kandidati republikan tha se në vend që të largohej nga rreziku gjatë sulmit ndaj konsullatës në Bengazi marinsi Glen Doherty ishte përballur me të. Romney përdori gjithashtu një anekdodë si metaforë për atë që republikanët duhet të bëjnë për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e nëntorit. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kina do të forcojë bashkëpunimin ndërkombëtar rreth testimeve të vaksinave eventuale për COVID-19, tha ministri kinez i Shkencës dhe Tekn

Donald Trump dëshironte një ushtri me 10 000 ushtarë në rrugët e Washingtonit dhe qyteteve të tjera amerikane për t’i dhënë fund protesta

Një video e re dramatike tronditi sërish Amerikën, ku një afro-amerikan vdiq pas agresionit të policisë në Tacoma, Washington.

Italia në fundjavën e parë të hapjes së vendit e përfundimit të regjimit të izolimit nga pandemia regjstron 33,846 viktima e 234,810 të i

Pas shtatë vitesh në arrati, forcat ushtarake franceze, kanë arritur që ta vrasin liderin e Al-Qaedas në Afrikë.

57 efektivët e njësisë policore në Buffalo, pjesë e së cilës ishin dy policët që shtynë në tokë duke e bërë të përplaste kokën një aktivi

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë është duke “këshilluar qeveritë” që të inkurajojnë qytetarët për të vendosur maska në ambient

Washingtoni po përgatitet për një protestë të madhe të shtunën, një vazhdim i demonstratave prej disa ditësh në këtë qytet dhe në mbarë S

Pretendohet se presidenti amerikan Donald Trump ka udhëzuar Pentagonin për tërheqjen e 9.500 ushtarëve amerikanë me detyrë të përhershme