NASA prezanton kostumet e reja hapësinore

16/10/2019 - 18:14

NASA ka prezantuar kostumet e reja hapësinore që do të vishen nga gruaja e parë që do të shkelë në hënë. Kostumi i gjeneratës së re ishte bërë për programin Artemis, që synon të ulë në tokën hënore gruan e parë dhe po ashtu edhe astronautin mashkull të radhës, deri në 2024. 

Veshja është e projektuar për të eksploruar sipërfaqen hënore, veçanërisht polin jugor, që është edhe objektivi i NASA-s për uljen e ardhshme të një ekuipazhi në hënë. Kostumi mund të përshtatet për përmasat trupore të çdo astronauti. Ai është më fleksibël se kostumet e deritanishme, ç’ka i lejon astronautët të lëvizin më lirshëm.

Kostumi mund të përballojë ndërkohë një temperaturë që varion nga -150 gradë celcius në 120 gradë celcius. Ndërsa prototipi i dytë, ngjyrë portokalli, do të përdoret nga astronautët kur të nisen në hapësirë me kapsulën Orion dhe të kthehen në tokë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teherani pritet t’i dërgojë në Ukrainë kuti e zeza të aeroplanit të pasagjerëve që u godit aksidentalisht nga ushtria iraniane këtë muaj.

Mbrëmjen e së premtes, një grup prej 30 protestuesish, tentuan që të hyjnë brenda teatrit në Paris, aty ku Presidenti Emmanuel Macron dhe

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë ku dy aktorë humbën jetën, pasi ranë nga ura teksa po xhironin një pjesë filmi.

Muzeu i Luvrit në Paris u mbyll të premten, pasi dhjetëra protestues bllokuan hyrjen e tij.

Një valë frikësuese vrasjesh sekrete ka mbërritur në Europë, shkruan historiani dhe eksperti i shërbimeve sekrete, Christopher Nehring.

Ushtria amerikane tha se 11 pjesëtarë të saj janë plagosur nga sulmet e Iranit në një bazë të saj në Irak, edhe pse presidenti i Shteteve

Kryeministri i Ukrainës, Oleksiy Honcharuk, dorëzoi dorëheqjen, për shkak të një audio-incizimi, ku ai dyshohet se nënçmon njohuritë dhe

Një vit më parë, këshilli i emëruar nga qeveria gjermane rekomandoi që vendi të ndalojë djegien e qymyrit për të prodhuar energji elektri

Isabel dos Santos, gruaja më e pasur në kontinentin e Afrikës po mendon që të kandidojë në 2020-ën për Presidente të Angolës.

21 persona u vranë e 82 të tjerë u plagosën nga bombat e avionëve të Asadit, të hedhura mbi një treg të qytezës Ariha, në rajonin e Idlib