NASA publikon fotot e shkatërrimit në Bejrut

09/08/2020 - 21:59

Agjencia ndërkombëtare hapësinore, NASA ka përdorur të dhënat satelitore për të hartuar shkatërrimin e shkaktuar nga shpërthimi vdekjeprurës që tronditi Bejrutin javën e kaluar.

Të dhënat e modifikuara nga satelitët “Copernicus Sentinel” të Agjencisë Hapësinore u përdorën për të prodhuar hartën.

“Hartat si kjo mund të ndihmojnë në identifikimin e zonave të dëmtuara keq ku njerëzit mund të kenë nevojë për ndihmë,” tha NASA, në një deklaratë.

Në hartë, zonat më të dëmtuara janë treguar me të kuqe dhe zonat me dëmtim të moderuar janë portokalli.

Shpërthimi i 4 gushtit në portin e Bejrutit dërgoi një valë shoku që vrau të paktën 160 njerëz, plagosi gati 6.000 dhe shkatërroi qindra ndërtesa në vijën bregdetare.

Shpërthimi lidhet me një stok prej 2,750 tonësh nitrat amoniumi që ishte ruajtur në një hangar në portin e Bejrutit pasi ishte konfiskuar nga një anije në vitin 2013. Lënda besohet të ketë shpërthyer pasi një zjarr shpërtheu afër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan ka paralajmëruar Armeninë se do të japë llogari për luftën ndaj Azerbajxhanit.

Britania e Madhe po përballet me rritje të ndjeshme të rasteve të reja me COVID-19.

Të paktën tre lëkundje tërmeti tronditën Kaliforninë të martën, për herë të dytë në tre ditë duke i lënë banorët të frikësuar se një tërm

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Itali.

Me vendimin që hyn në fuqi menjëherë, tre parqet ujore të Francës nuk do të mund të marrin ose të shumojnë më delfinë dhe orka.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, rap

Studiuesit në Helsinki kanë zhvilluar një teknikë me të cilën një kompjuter modelon perceptimin vizual duke vëzhguar sinjale nga truri i

Pas luftimeve të ashpra që shpërthyen të dielën midis forcave armene dhe azeriane, presidenti francez, Emmanuel Macron në një konferencë

Banka Botërore ka njoftuar se ka gati një plan me një buxhet prej 12 miliardë Dolarrë për të ndihmuar vendet e varfëra për të siguruar va