NASA publikon videon shqetësuese që dëshmon shkrirjen e akullit në Arktik

22/09/2020 - 19:36

Ngrohja në Arktik ka kontribuar në shkrirjen drastike të akullit që mbulon oqeanin polar, njoftuan shkencëtarët nga Qendra Kombëtare e Monitorimit të Borës dhe Akullit (NSIDC), duke theksuar se kjo është ulja e dytë rekord e akullit në katër dekadat e fundit.

Pamjet satelitore nga 15 shtatori tregojnë se akulli mbulon 3.74 milionë kilometra katrorë të sipërfaqes së detit, e cila është vetëm hera e dytë në 42 vjet që ky numër bie nën katër milionë kilometra katrorë.

“Ne jemi mjaft të shkatërruar nga humbja e vazhdueshme e akullit. Por, për fat të keq, kjo nuk është për t’u habitur,” tha Twila Moon nga qendra kërkimore në Kolorado.

Një sasi rekord e vogël prej 3.41 kilometrash katrorë të mburojës së akullit të detit u regjistrua në vitin 2012 pasi një ciklon i sezonit të vonë shkatërroi akullin e mbetur, por kjo nuk është shumë më pak sesa ajo që shohin shkencëtarët sot.

Humbja e këtij viti e akullit të detit ishte veçanërisht e dukshme midis 31 gushtit dhe 5 shtatorit, falë goditjeve të ajrit të ngrohtë për shkak të valës së nxehtësisë nga Siberia.

Humbja e akullit të detit gjithashtu kërcënon florën dhe faunën e Arktikut, nga arinjtë dhe vulat polare te planktonet dhe algat. Ngrohja globale po humbet jo vetëm akullin e detit, por edhe akullin e tokës dhe mburojën e akullit që mbulon kontinentin e Arktikut në Kanada dhe Grenlandë.

Sa më shpejt që këto mburoja të shkrihen dhe rrëshqasin në oqean, aq më shpejt rritet niveli i detit në të gjitha pjesët e botës.

“Ne duhet të punojmë shumë për të ulur emetimet e gazeve serë, në mënyrë që të mos jemi dëshmitarë të regjistrimeve të tilla në të ardhmen,” tha Moon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda ka konfirmuar sot se është prekur me COVID-19 dhe sipas mediave ndërkombëtare ai është në gjendje të

Në kohën që po shtohen së tepërmi rastet e reja me koronavirus, në Zvicër po flitet sërish për protokollin mjekësor për të përballuar një

Presidenti akutal i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane më 3 nëntor.

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot