Ndahet nga jeta ish-presidenti egjiptian Hosni Mubarak

25/02/2020 - 18:02

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare ish-presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak. Ai drejtoi këtë vend për 3 dekada, deri kur u detyrua të jepte dorëheqjen në vitin 2011, pas revoltave popullore që shpërthyen si pjesë e Pranverës Arabe.

Mediat egjiptiane shkruajnë se ai ndërroi jetë në një spital ushtarak ku kurohej prej disa muajsh. Në janar, ai iu nënshtrua një ndërhyrjeje kirurgjikale të vështirë, ndërsa gjendja shëndetësore e tij ka qenë e rëndë, por e qëndrueshme.

Që pas rënies nga pushteti, ai ka shfaqur vazhdimisht probleme shëndetësore si kancer e infarkte.

Hosni Mubarak u dënua me vdekje nga gjykatat egjiptiane, pasi u shpall fajtor vrasjen e qindra protestuesve në revoltat e Pranverës Arabe. Por pas rrëzimit nga pushteti të Mohamed Morsit, pasardhësit të tij dhe ardhjes në pushtet të ushtarakut Abdel Fatah al-Sisi, Hosni Mubarak u lirua nga gjykata në mars të 2017-s.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

47,290 viktima dhe 938,452 të prekur me koronavirusin e ri; ky është bilanci aktual në mbarë globin.

Në konferencën e përditshme për shtyp lidhur me koronavirusin, Presidenti Donald Trump e pranoi se rezervat kombëtare të paisjeve mbrojtë

Një shpërthim bëri që dy ndërtesa të shembeshin në qendrën historike të Alberona, në zonën Foggiano në Itali.

Numri i rasteve të prekura nga koronavirusi në SHBA i ka tejkaluar 200,000 persona, ndërsa numri i vdekjeve ka shkuar më shumë se 4,600 v

Mbretëria e Bashkuar regjistroi 563 të vdekur prej koronavirusit, duke e bërë atë ditën më të keqe deri më tani që nga nisja e pandemisë

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Turqi rritet në 277, pasi 63 persona humbën jetën në 24 orët e fundit.

Testimet po kryhen nga kompania italiane Biotech Takis me qendër në Castel Romano në afërsi të Romës , në bashkëpunim me Institutit Kombë

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Në Spanjë vijon të rritet numri i viktimave si pasojë e koronavirusit.

Një mjeke në Wuhan, që ishte ndër të parat që paralajmëroi mjekët e tjerë për përhapjen e koronavirusit, është zhdukur duke shkaktuar shq