Ndalohen 11 persona në lidhje me vrasjen e mësuesit francez

18/10/2020 - 17:35

11 persona janë ndaluar deri tani në lidhje me vrasjen makabre të një mësuesi francez në një periferi të Parisit. Autoritetet ndaluan menjëherë pas aktit katër të afërm të personit të akuzuar për vrasjen, ndër to edhe babain e tij. Arrestimet e tjera u bënë të shtunën dhe sot. Ndër të ndaluarit është edhe një i njohur i autorit të sulmit, i cili sipas autoriteteve ishte nën vëmendjen e shërbimeve të zbulimit francez.

Të premten një 18-vjeçar me origjinë nga Çeçenia vrau mësuesin e historisë, Samuel Paty, pasi ai kishte treguar në klasë karikatura të Profetit Muhamet, thanë prokurorët. Shumë myslimanë e shohin çdo shëmbëlltyrë të profetit si ofezë ndaj fesë së tyre. 47-vjeçari Paty u ekzekutua me prerje koke para shkollës në një lagje periferike të Parisit.

I dyshuari u qëllua për vdekje nga policia pak pas sulmit. Autoritetet e kanë cilësuar sulmin një goditje në zemër të vlerave franceze. Presidenti francez do të zhvillojë sonte një takim me kabinetin e tij lidhur me sigurinë e brendshme në vend.

Ndërkaq, Ministri francez i Financave Bruno Le Maire tha sot se do të propozojë masa më të forta kontrolli ndaj fondeve për shoqata islamiste, pas ekzekutimit të një mësuesi francez nga një person i dyshuar si ekstremist islamik.

Ministri Le Marie tha se ekziston një lëvizje problematike parash në llogari të shoqatave islamiste dhe se situata kërkon vëmendje. Ai përmendi si shembull fondet përmes monedhave dixhitale, duke thënë se autoritetet duhet të vendosin rregullore më të forta kontrolli, pasi këto lëvizje fondesh po ushqejnë terrorizmin.

Në Paris, banorë dhe autoritete morën pjesë sot në ceremoni të organizuara për të nderuar kujtimin e mësuesit. Ndërkaq, dje qindra vetë, përfshirë prindër e nxënës shkollash u mblodhën në kujtim të tij në shkollën ku ai jepte mësim.

Një nderim kombëtar është planifikuar për të mërkurën, njofton zyra e Presidentit Macron. /VOA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia në Rusi ka vrarë një adoleshent 16-vjeçar, pasi ky i fundit i vuri flakën një stacioni policie dhe qëlloi me thikë një oficer.

Ndërsa shumë vende të botës po përpiqen që të mbajnë nën kontroll valën e dytë të pandemisë së koronavirusit, Tajvani sapo ka shënuar 200

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Francë. Mësohet se në 24 orët e fundit janë regjistruar 47.637 raste të reja.

Personi që po shikoni në foto është tuniziani Brahim Aouissaoui, autori i sulmit terrorist në Francë, që shokoi botën paraditen e sotme.

Ekonomia amerikane u rrit me 7.4% nga korriku në shtator, njoftoi të enjten Departamenti i Tregtisë.

Gjendja e jashtëzakonshme në Spanjë do të zgjasë deri në fillim të muajit maj 2021.

Italia vijon të regjistrojë prej ditësh shifra të larta të të infektuarve me koronavirus, por tashmë rritje të ndjeshme kanë pësuar dhe v

Një tjetër sulm i dyshuar terrorist ka ndodhur në Francë, pas atij në Nice mëngjesin e sotëm ku mbetën të vrarë 3 persona.

Një person nga Arabia Saudite është arrestuar në Jeddah pasi sulmoi një roje në konsullatën franceze.

Me paralajmërime për kohë të vështira presidentja e Komisionit të BE po i përgatit shpirtërisht europianët për kufizime që mund të zgjasi