Ndalohet martesa e vajzave nën moshën 16-vjeçare

Postuar: 17/08/2018 - 08:45

 Në Iran, është përgatitur një projektligj i cili ndalon martesën e vajzave nën moshën 16-vjeçare me qëllim që t’i japin fund diskutimit të nuseve fëmijë.

Anëtarja e Grupit të Grave të Parlamentit iranian, Tajibe Sijavushi, në një deklaratë për shtypin lokal është shprehur se javën e ardhshme do të dërgojnë në Asamblenë e Përgjithshme të parlamentit projektligjin që kanë përgatitur për të zgjidhur çështjen e vajzave që martohen në moshë të vogël.

Duke shpjeguar se sipas ligjit aktual në fuqi, mosha e martesës për femra është 13, dhe për meshkujt 15 vjeç, Sijavushi ka tërhequr vëmendjen se në rastin e marrjes së pëlqimit të prindërve dhe miratimit të gjykatës “nuk ka pengesë ligjore që të ndalë martesën edhe për vajzat nën moshën 13 vjeç”.

Ndërkohë, Pervane Mafi, anëtare e grupit të grave në parlament, duke theksuar se me këtë rregullore synojnë të marrin nën kontroll problemin e “nuseve fëmijë”, u shpreh se martesa në moshë të mitur ka shkaktuar dëme serioze sociale në vend./AA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Prodhimi i kokainës në Kolumbi ka arritur nivele rekord në vitin 2017, sipas statistikave të reja të publikuara nga OKB.

   Presidenti amerikan Donald Trump sugjeron ndërtimin e një muri përgjatë shkretëtirës së Saharasë për të frenuar krizën e emigrantëve n

   Të paktën tre persona janë varë nga disa të shtëna me armë zjarri në një qendër farmaceutike në Maryland të Shteteve të Bashkuara të A

Një aksident tragjik i ka marrë jetën katër fëmijëve të moshës fillore në Holandë, pasi treni është përplasur me biçikletën me të cilën a

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.

   Ish-kryeministri i Malajzisë, Najib Razak u arrestua sot dhe pritet të fajësohet në kuadër të hetimit që hedh dyshime për përvetësimin

   “Ka qenë takimi më i keq i jetës time”.

Një gjykatë turke ka lënë në burg deri në ditën e gjyqit 24 persona, të cilët protestuan javën e kaluar mbi kushtet e punës në aeroportin

Një modele ruse pretendon se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka tentuar ta helmojë me bar miu.

   Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venez