Ndërron jetë ish-kryeministri i Kanadasë

20/09/2020 - 11:49

John Turner, ish-kryeministër, ish-ministër i Drejtësisë dhe ish-ministër i Financave në Kanada ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Turner ishte një politikan i Partisë Liberale dhe për shumë vite ka mbajtur postet më të larta në vend.

Lajmi për vdekjen e tij është dhënë nga Marck Kealey, i cili tha se Turner ka ndërruar jetë teksa po flinte gjumë në shtëpinë e tij në Toronto.  

Turneri ka shërbyer si kryeministër për vetëm 79 ditë në vitin 1988. Ai është diplomuar në Universitetin British Columbia në vitin 1949 dhe më pas në Universitetin e Oksfordit.

Si ministër i Drejtësisë propozoi një sistem të ndihmës ligjore kombëtare dhe krijoi gjykatën federale. Turner njihej dhe si mbrojtës i të drejtave të homoseksualëve dhe ishte pro abortit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kina po vijon me politikën e saj të testimit në masë, për të arritur që të zbulojë sa më shumë raste me COVID-19. Sipas raportimeve nga m

Tingëllon si premtim i shumëpritur në kohët e rritjes së vazhdueshme të infektimeve: Një vaksinë kundër virusit Corona që këtë vit!

Një ndihmësi i ngushtë i Zv/Presidentit amerikane Mike Pence ka rezultuar pozitiv me COVID-19, njoftoi një zëdhënës i zyrës.

Vala e dytë e përhapjes së koronavirusit vijon të regjistrojë shifra rekord në vendet evropiane.

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bas

Spanja ka shpallur sërish gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur orët policore në mbrëmje në përpjekje për të kontrolluar rritjen e r

Evropa është përfshirë nga një valë protestash për shkak të masave të marra për koronavirusin.

Italia ka shtrënguar dhe më tej masat kundër koronavirusit, pas rritjes galopante që kanë pësuar shifrat e rasteve të reja dhe viktimat.

Autoritetet franceze kanë dëbuar një familje nga Bosnja dhe Hercegovina pasi ata kishin rrahur vajzën e tyre dhe ia kishin qethur flokët