Ndërron jetë ‘perandori’ i hotelerisë Hilton

22/09/2019 - 09:47

Hotelieri dhe filantropi i njohur Barron Hilton ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles. Ai ishte 91 vjeç dhe vdiq nga shkaqe natyrore të enjten, tha Fondacioni Conrad N. Hilton. Mbesa e tij, Paris Hilton, tha se ajo gjithmonë e ka shikuar atë si shembull.

“Jam shumë e pikëlluar nga humbja e gjyshit tim Barron Hilton,” shkroi ajo në në Twitter. “Ai ishte një legjendë, një vizionar, i shkëlqyeshëm, i pashëm, i sjellshëm dhe jetoi një jetë plot me arritje dhe aventura.”

Në vitin 2007, CNN raportoi se Barron Hilton do të kalojë pasurinë prej $ 1.2 miliardë dollarë nga shitja e Hilton Hotels Corp – – jo te pasardhësi i tij, por te fondacioni filantropik i familjes së tij. Familja e tij tha që ai angazhoi 97% të pasurisë së tij në punën humanitare të fondacionit. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zviceranët do të vendosin të dielën me referendum nëse do të braktisin marrëveshjen e lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.

Në Pulia të Italisë është bërë një studim që pritet të shmangë trajtimin e kancerit me kimioterapi.

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të s

Të paktën 22 studentë të Forcave Ajrore të Universitetit të Kozhedub në Ukrainë, kanë ndërruar jetë si pasojë e një incidenti ajror.

Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të shmangur ndërhyrjen në zgjedhje dhe çështje të t

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në të gjithë globin mund të dyfishohet para se një vaksinë e suksesshme të përdoret gjerësisht – dhe mun

Miliona artikuj të falsifikuar, përfshirë 27 milionë maska të fytyrës, janë konfiskuar në Evropë.

Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka lavdëruar publikisht Italinë për menaxhimin e situatës së përhapjes së pandemisë në muaj

Katër persona kanë mbetur të plagosur, dy prej tyre në gjendje të rëndë në një sulm me armë të ndodhur në Paris.

Një oficer policie është qëlluar për vdekje në një stacion policor në qytetin e Croydon të Anglisë.