Në Ankara hapet nesër spitali më i madh në Evropë

13/03/2019 - 21:57

Në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, nesër do të hapet spitali më i madh në Evropë, i cili njëherësh është spitali i tretë në botë që ka të instaluar të gjitha repartet në kuadër të një projekti, raporton Anadolu Agency (AA).

Spitalin në mënyrë solemne do ta hapë presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan.

Pas qyteteve turke Yozgat, Mersin, Isparta, Adana Kayseri, Elazig, Eskisehir dhe Manisa, Ankaraja është qyteti i nëntë që bëhet me spital të ri. Në kuadër të spitalit ndodhet dhe kampusi mjekësor ndërsa ky spital mund të pranojë deri në 30 mijë pacientë në ditë.

Edhe pse ceremonia solemne e hapjes është nesër, spitali në Ankara ka filluar të pranojë pacientë që nga 7 shkurti i këtij viti. Fillimisht me punë nisën reparti i kirurgjisë kardiovaskulare, spitali i përgjithshëm, neurologjia, otropedia dhe onkologjia.

Deri më sot janë kryer 2.815 intervenime kirurgjike, në nivel javor janë kryer 7.000 operacione ndërkaq në aspekt ditor janë kryer rreth 600 operacione emergjente. Kapaciteti i spitalit është me rreth 3.800 shtretër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas skandalit me videon e zv.Kancelarit të Austrisë Heinz-Christian Strache, Kancelari austriak ka kërkuar zgjedhje të parakohshme.

Një ish-oficer i CIA-s u dënua me 20 vjet burg për dhënie të informacionit që lidhet me sigurinë kombëtare një agjenti të Republikës Popu

Një varkë me 5.4 ton hashash është kapur në Kanalin e Sicilisë ndërsa mësohet se gjatë operacionit janë arrestuar 3 turq.

Pas skandalit me publikimin e videos, zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen sot.

Laburistët ndërprenë bisedimet për Brexitin pa asnjë kompromis.

Perandoria e pasurive të patundshme të Presidentit Donald Trump ka siguruar miliona dollarë  të ardhura vitin e kaluar.

Zv/komandanti i Gardës Revolucionare Iraniane Mohammad Saleh Jokar ka paralajmëruar se flota amerikane në Gjirin Persik është brenda rrez

Me dhjetëra kufoma shihen të hedhura nëpër dyshemetë e morgut të Tihuanës, në Meksikë.

Kryeministrja britanike, Theresa May ka përcaktuar kohën e largimit të saj dhe ka shkrepur edhe “plumbin” e parë të startit, për ata që j

Ditën e djeshme presidenti amerikan, Donald Trump paraqiti planin e tij për reformimin e sistemit të emigracionit, duke thënë se do që të