Në avion me Navalnyn, gazetarja tregon çfarë ndodhi në momentet e fundit deri në arrestimin e kritikut të Putin

18/01/2021 - 15:59

Korrespondentja e Euronews, Galina Polonskaya, ishte në aeroplan me udhëheqësin e opozitës ruse Alexei Navalny para se të arrestohej kur mbërriti në një aeroport të Moskës.

Ajo përshkroi udhëtimin nga Berlini, ku kritiku kryesor i Kremlinit ishte trajtuar për një helmim me agjent nervor, duke u kthyer përsëri në Moskë, ku autoritetet kishin paralajmëruar se një Navalny sfidues do të përballej me arrestimin e menjëhershëm, përcjell Telegrafi.

Polonskaya ka thënë se shtypi që po priste Navalny dhe gruaja e tij, Yulia Navalnaya, nuk u informuan se si do të zhvilloheshin ngjarjet dhe ishin detajet e sigurisë së politikanit që kontrolluan çiftin në aeroporti.

Në aeroplan, ajo tha se Navalny dukej i relaksuar dhe po bënte shaka me gazetarët gjatë fluturimit. Kur një bashkudhëtar i dha një ari të vogël të bërë me çokollatë, ai me humor sugjeroi që mund të helmohej.

Kur dikush e thirri duke e pyetur nëse kishte frikë nga arrestimi, ai qeshi dhe u përgjigj: “Unë, i arrestuar? Pse duhet të arrestohem?”. Gjithsesi, ai nuk pranoi të jepte ndonjë intervistë në aeroplan dhe në vend të kësaj shikonte filma vizatimor me gruan e tij, shkruan Euronews.

Sipas gazetares, piloti së pari njoftoi një vonesë prej 30 minutash përpara se të tregonte se avioni po drejtohej për në Sheremetyevo dhe nuk do të aterronte në aeroportin e Vnukovos siç ishte planifikuar për shkak të një “problemi teknik”.

Navalny i tha ekipit të tij se ai nuk e kishte pritur që kjo të ndodhte, duke shtuar: “Kjo tregon në çfarë mase ata kanë frikë nga unë”. Turmat e mbështetësve të tij, gazetarët dhe njësitë e policisë së trazirave ishin mbledhur duke e pritur në aeroportin Vnukovo të Moskës.

Kur aeroplani arriti në Sheremetyevo, Polonskaya vuri re për herë të parë që Navalny po mbante për dore gruan e tij, e cila kishte qenë me politikanin gjatë gjithë rimëkëmbjes së tij në Gjermani.

“Ndjeva sikur ai e dinte se çfarë do të ndodhte”, ka thënë korrespondentja, duke iu referuar arrestimit të tij.

Pastaj, me gazetarë që vërshonin rreth tij, kritiku më i shquar dhe i vendosur i Putinit dha një deklaratë duke hequr shqetësimet për arrestimin: “Unë e di që kam të drejtë. Nuk kam frikë nga asgjë”, tha ai.

Kur Navalny hyri në ndërtesën e aeroportit, ai u ndalua në kontrollin e pasaportës dhe u arrestua, me policinë kufitare që nuk pranoi të përgjigjej kur ai pyeti cila ishte arsyeja e arrestimit të tij, thjesht duke i thënë se ishte një “çështje e kontrollit të kufirit”.

Aktivisti kërkoi që avokati i tij të shkonte me të, por oficerët refuzuan kërkesën e tij. Shërbimi rus i burgjeve tha se Navalny do të mbahej në paraburgim derisa një gjykatë të vendosë mbi çështjen e tij. Shërbimi më herët tha se do të kërkonte që Navalny të vuante dënimin e tij 3.5-vjeçar pas hekurave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për Covid 19, në

Qeveria amerikane ka bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemi

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona.

Disa media në Gjermani raportojnë se emigrantët e minoritetet sëmuren më dendur me Covid-19.

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në Itali.

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse jashtë një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somali

Moska tha se e ka dëgjuar mesazhin e Uashingtonit, që vendosi sanksione të reja ndaj disa zyrtarëve rusë lidhur me helmimin e politikanit

Situata e këtyre ditëve në Republikën Demokratike të Kongos, veçanërisht në kufinjtë lindorë me Ruandën, është pothuajse e pakontrolluesh

Imazhet e asaj që duket si një “anije fluturuese” janë kapur si rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.