Në Japoni ka më shumë viktima nga vetvrasjet se nga Covid-19

29/11/2020 - 20:00

Qeveria japoneze ka bërë të ditur se vetëvrasjet në vend gjatë tetorit të vitit 2020 morën më shumë jetë njerëzish se sa mori koronavirusi gjatë gjithë vitit.

Numri i vetvrasjeve në Japoni në muajin tetor arriti në 2,153 raste sipas Agjencisë Kombëtare të Policisë. Ndërkohë, deri të premten numri i vdekjeve nga koronavirusi që në nisje të pandemisë ishte 2,087 raste, sipas autoriteteve.

"Ne as nuk e patëm një mbyllje dhe impakti i koronavirusit është shumë më minimal krahasuar me vendet e tjera…Dhe përsëri ne kemi parë këtë rritje të rasteve të vetvrasjes. Kjo tregon se vendet e tjera do të shohin të njëjtën rritje apo edhe më tepër raste në të ardhmen" ka thënë Michiko Ueda,  një profesore e asociuar në universitetin Waseda të Tokios dhe eksperte në fushën e vetvrasjeve.

Ekspertët kanë paralajërmuar se pandemia mund të shkaktojë kriza të shëndetit mendor. Papunësia, izolimi dhe ankthi po zënë vend te njerëzit në të gjithë botën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhue

Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 15.204 raste të reja me Covid-19, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqin

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe në fund të vitit 2020, është përhapur në 70 vende të botës,

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit Amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë kaloi 100 milionë, në kohën kur vendet po përpiqen të frenojnë variantet e reja të

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore italiane kanë raportuar 10,593 raste të reja me koronavirus në vend.

Senati i Shteteve të Bashkuara ka marrë zyrtarisht akuzën e ngritur kundër ish-Presidenti Donald Trump, i vetmi president në historinë e