Në Rusi kalon mbi 10 000 numri i viktimave nga COVID-19

04/07/2020 - 17:25

Rusia njoftoi sot se kishte regjistruar më shumë se 10 000 të vdekur si pasojë e pandemisë së koronavirusit, një bilanc që mbetet më i ulët se ai i vendeve të tjera të prekura më së shumti nga koronavirusi.

“Numri i personave të vdekur nga COVID-19 arriti në 10 027, pas 167 viktimave të njoftuara 24 orët e fundit”, njoftoi qeveria në faqen e saj të internetit.

Rusia konfirmoi 674 515 raste me COVID-19, bilanci i tretë më i lartë në botë, sipas "Worldometers".

Megjithatë, numri i ulët i të vdekurve në raport me rastet e infektuara, në krahasim me vendet e tjera, ngre pikëpyetje për bilancin e ulët të viktimave.

Autoritetet ruse e justifikojnë këtë fakt se virusi është shfaqur më vonë në Rusi dhe vendi ka pasur kohë të përgatisë spitalet dhe të zhvillojë një politikë masive depistimi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia raportoi 10 497 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit nga 254 mijë tamponë të kryer në të gjithë vendin.

Një stuhi gjigante dëbore është bërë shkas për një aksident të rëndë rrugor në veri të Japonisë, ku 130 makina janë përplasur me njëra tj

Turqia ka goditur të martën platformat sociale, Twitter, Pinterest dhe Periscope me ndalesa reklamimi, pasi kanë dështuar të ndjekin hapi

Giussepe Conte mundi të marrë besimin e Dhomës së Ulët ditën e hënë pas krizës politike shkaktuar nga tërheqja nga koalicioni e deputetëv

Jen Psaki, zëdhënësja e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka kundërshtuar një lajmërim të presidentit Donald Trump se ndalesa

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva tha sot se perspektiva ekonomike globale mbetet shumë e pasigurt duke pas

Rritja e vazhdueshme e rasteve të reja të infektimeve me COVID-19  dhe numri i viktimave Gjermania pritet të zgjasë masat e izolimit të p

Një tërmet me fuqi 4,2 ballë ka goditur sot provincën perëndimore Denizli të Turqisë, bëri të ditur agjencia për menaxhimin e katastrofav

Zyrtarët e sigurisë në Shtetet e Bashkuara thonë se po marrin të gjitha masat paraprake për të mbrojtur nga një sulm i mundshëm gjatë ina

Italia ka shënuar një rënie të ndjeshme të numrit të personave të infektuar me koronavirus.