Në Rusi kalon mbi 10 000 numri i viktimave nga COVID-19

04/07/2020 - 17:25

Rusia njoftoi sot se kishte regjistruar më shumë se 10 000 të vdekur si pasojë e pandemisë së koronavirusit, një bilanc që mbetet më i ulët se ai i vendeve të tjera të prekura më së shumti nga koronavirusi.

“Numri i personave të vdekur nga COVID-19 arriti në 10 027, pas 167 viktimave të njoftuara 24 orët e fundit”, njoftoi qeveria në faqen e saj të internetit.

Rusia konfirmoi 674 515 raste me COVID-19, bilanci i tretë më i lartë në botë, sipas "Worldometers".

Megjithatë, numri i ulët i të vdekurve në raport me rastet e infektuara, në krahasim me vendet e tjera, ngre pikëpyetje për bilancin e ulët të viktimave.

Autoritetet ruse e justifikojnë këtë fakt se virusi është shfaqur më vonë në Rusi dhe vendi ka pasur kohë të përgatisë spitalet dhe të zhvillojë një politikë masive depistimi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Franca, Spanja dhe Greqia janë mes vendeve europiane që kanë regjistruar një rritje të madhe të rasteve me koronavirus të mërkurën, duke

Analizat për të parë, nëse jeni prekur apo jo nga SARS-CoV-2 janë kushti kryesor për parandalimin e pandemisë.

Bejruti ende po llogarit dëmet e shkaktuara nga shpërthimet e së martës në portin e saj.

Të lodhur nga mbyllja në shtëpi dhe me dëshirën për të shijuar ditët e verës, të rinjtë në disa vende po kontribuojnë në rigjallërimin e

Ndërsa parashikimi i tij për rreziqet nga viruset më shumë se 5 vite më parë u duk gati profetik, Bill Gates përmes një publikimi në web

Spanja ka regjistruar të mërkurën 1,772 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve

Reperi nga Chicago, FBG Duck, është qëlluar për vdekje në një sulm të papritur në mes të ditës afër Magnificent Mile.

Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali në 24 orët e fundit, krahasuar me një ditë më parë.

Më shumë se gjysma e pacientëve nga Italia që ishin shtruar në spital për shkak të COVID-19 më vonë pësuan çrregullime mendore, sipas rez

Shumicë e linjave ajrore po konsiderojnë pakësimin e fuqisë punëtore gjatë 12 muajve të ardhshëm për shkak të paqartësive në lidhje me CO