Nëntori më i nxehtë, temperatura rekord deri 40 gradë në Australi

29/11/2020 - 16:02

Sidnei ka regjistruar natën më të nxehtë të nëntorit në histori me temperaturën gjatë ditës prej 40 gradësh celcius, të dielën.

Qyteti australian regjistroi një temperaturë minimale gjatë natës prej 25.4 gradësh celcius. I nxehti ka bërë që shërbimi i zjarrfikësve i Nju Sauth Uellsit të lëshojë një urdhër për ndalimin total të zjarreve në pjesën më të madhe të shtetit. Zjarrfikësit po përballen me dhjetëra zjarre të egra në shtet. Temperaturat gjatë fundjavës po ashtu janë rritur edhe në pjesë të tjera të vendit. Mes tyre janë Australia jugore dhe viktoria.

Temperatura në mbrëmje në aeroportin e Sidneit ka rënë tani në 25 gradë celcius, raportojnë mediat lokale por moti i nxehtë pritet të rikthehet nga e marta, pavarësisht se fillimi zyrtar i verës do edhe disa ditë të tjera të mbërrijë.

“Nëntori ka qenë i pazakontë, në shumë mënyra. Ne kemi parë vetëm gjysmën e reshjeve normale të shiut dhe është e mundur që ky të jetë një nga nëntoret më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë në histori”, thotë Endriu Uatkins, nga byroja e meteorologjisë.

Temperatura rekord në Sidnei u regjistrua në Observatory Hill, në lagjen qendrore të biznesit.  Rekordi i mëparshëm atje i takonte 1967.

Zyrtarët i kanë këshilluar ndërkohë njerëzve të ruajnë distancën sociale në mënyrë që të pengojnë përhapjen e mundshme të koronavirusit në një kohë kur plazhet po mbipopullohen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhue

Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 15.204 raste të reja me Covid-19, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqin

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe në fund të vitit 2020, është përhapur në 70 vende të botës,

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit Amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë kaloi 100 milionë, në kohën kur vendet po përpiqen të frenojnë variantet e reja të

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore italiane kanë raportuar 10,593 raste të reja me koronavirus në vend.

Senati i Shteteve të Bashkuara ka marrë zyrtarisht akuzën e ngritur kundër ish-Presidenti Donald Trump, i vetmi president në historinë e