Nga kriminelët me kollare te reperët, Trump do të falë 100 persona

18/01/2021 - 12:09

Presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, thuhet se po planifikon të bëjë rreth 100 falje dhe ulje dënimesh të martën, në ditën e tij të fundit në detyrë.

Duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje, CNN njoftoi të hënën se Shtëpia e Bardhë zhvilloi një takim të dielën për të përfunduar listën e faljeve dhe tani për tani nuk pritet që Trump të përfshijë vetën e tij.

Trump po përgatitet për gjyqin e tij të dytë të impiçmentit në Senat, hera e parë në histori që kërkohet dy herë impiçment për një president, për rolin e tij në trazirat ku mbështetësit e presidentit e Trumpit sulmuan Kapitolin më 6 janar.

Edhe pse ndihmësit thanë për CNN se falja e tij tani për tani nuk është përfshirë, mbetet e paqartë se çfarë do të bëjë Trump me ditën e tij të fundit të pushtetit presidencial.

Faljet pritet të përfshijnë “raste të kombinuara që synojnë reformën në drejtësinë penale dhe ato më të diskutueshme që janë siguruar ose pritet t’u jepen aleatëve politikë”.

Seria e fundit e faljes duhet të përfundojë përpara dorëzimit të pushtetit të mërkurën presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

Trump në fund të dhjetorit njoftoi një valë faljesh për kriminelët amerikanë të luftës që u dënuan për vrasjen e civilëve në Irak dhe Afganistan.

Autoriteti ekzekutiv i Trumpit vazhdon të shtojë figura të diskutueshme ushtarake pasi ai fali katër punonjës të një kompanie private ushtarake amerikane që vranë civilë në Irak dhe u shpall fajtor nga një gjykatë amerikane në vitin 2014.

Punonjësit e Blackwater Security Consulting, tani e njohur si Academi, qëlluan mbi civilët irakianë, duke vrarë 17 dhe duke plagosur 20 të tjerë në lagjen Nisour të Bagdadit më 16 shtator të vitit 2007 ndërsa po shoqëronin një autokolonë të ambasadës amerikane.

Incidenti ngriti pesë hetime. FBI zbuloi se të paktën 14 nga 17 irakianët e vrarë u qëlluan pa ndonjë shkak, përfshirë fëmijët e moshës 9 dhe 11 vjeç.

Tridhjetë dëshmitarë nga Iraku, grupi më i madh i dëshmitarëve të huaj, udhëtuan në SHBA për gjykimin penal, ku në gjykatë përshkruan se 4 burrat amerikanë pa asnjë provokim filluan të shtënat ndaj civilëve irakianë me armë të rënda dhe granatahedhës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) po fillon një procedurë të përshpejtuar për të testuar vaksinën ruse të koronavirusit Sputnik V.

Rrethuar nga akuzat për ngacmime seksuale, guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo kërkoi falje të mërkurën, duke thënë se ai “mori një mës

Tashmë nën hetim për simpatitë ndaj ekstremit të djathtë, njësia elite komando e Gjermanisë, KSK i ka lejuar anëtarët t’i kthejnë armët e

Në vitin 2020 në të gjithë botën janë regjistruar 13 654 tërmete me magnitudë 4 ballë të shkallës Rihter ose më shumë, më i forti prej të

Brazili regjistroi në 24 orët e fundit numrin më të lartë ditor të viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Tetë persona kanë mbetur të plagosur gjatë një sulmi me thikë në Suedi.

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19, qeveria italiane ka zgjatur deri më 6 prill gjendjen e emergjencës ko

347 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Itali.

Një sulm me raketë ka ndodhur këtë të  mërkurë në një bazë ushtarake irakiane në të cilën janë të vendosura trupat e koalicionit.

Twitter ka konfirmuar një vendim të prerë në luftën për të shmangur informacionet e rreme për tamponët, infeksionet dhe sidomos vaksinat,