Ngjarje e rëndë në Singapor, përplasen 2 anije

Postuar: 13/09/2017 - 11:39

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e 13 shtatorit, në ujrat jashtë Singaporit.

Dy anije, njëra e llojit cisterne indoneziane dhe tjetra dominikane, janë përplasur dhe pesë marinarë janë zhdukur.

Ngjarja ka ndodhur rreth 1.7 milje detare në jug-perëndim të Ishullit të Motrave.

Një bordin e anijes dominikane ishin 12 marinarë, 11 shtetas kinezë dhe një malajzian. Shtatë nga shtetasit kinezë janë shpëtuar dhe u dërguan në spital ndërsa 5 prej tyre rezultojnë të humbur.

Ndërsa 26 anëtarët e ekuipazhit të anijes indoneziane nuk janë plagosur. Anija dominikane u përmbyt pjesërisht ndërsa anija cisternë u dëmtua vetëm në njërën anë, tha Autoriteti Portual Detar i Singaporit raporton BBC.

Autoritetet po kyejnë operacion kërkim-shpëtimi me një helikopter dhe anije.

Aksidenti ka ndodhur në më pak se një muaj kur një anije amerikane u përplas me një anije cisternë në afërsi të Singaporit duke lënë të vdekur 10 anëtarë të ekuipazhit të SHBA.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Presidenti amerikan Donald Trump ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara do ta konsiderojnë përsëri Korenë e Veriut vend mbështetës të terr

   Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier u bëri thirrje udhëheqësve politikë në Gjermani që të rishqyrtojnë pozicionet e tyre, një d

   Së paku 20 kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar, pas përplasjes së një minibusi dhe një kamioni të ngarkuar me qymyr në një

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump i është kundërpërgjigjur LaVar Ball gjatë së dielës, pasi Ball minimizoi roli

Charles Manson, lider i një kulti, i kthyer në simbol të djallit në tokë, vdiq në moshën 83-vjeçare, një javë pasi ishte shtruar në spita

Askush nuk e kishte menduar: Krijimi i qeverisë së ardhshme në Gjermani dështoi.

   Marrëveshja për koalicionin e ri qeverisës në Gjermani duket ende larg, teksa afati për krijimin e tij përfundon në orën 18:00.

   Një polic francez ka vrarë tre persona gjatë një debati familjar në një rrugë pranë Parisit, përpara se të vriste veten, shkruan BBC. 

   Lëkundet toka në veri të Italisë.

Ndihmës të lartë amerikanë do t’i propozojnë presidentit, Donald Trump, një plan 47 milion dollarësh për të financuar dhe shitur armë mbr