Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Nis testimin vaksina italiane Takis-Rottapharm

01/03/2021 - 11:49

Takis-Rottapharm është vaksina italiane e cila po testohet si fillim në pjesën veri-lindore të Milanos. Vullnetari i parë i cili do i nënshtrohet vaksinës në fazën e dytë do të jetë një 21-vjeçar.

Pas vaksinimit të parë mjekët do të presin dy ditë për të parë nëse ka ndonjë efekt anësor, dhe më pas dy vullnetarët të tjerë do të vaksinohen në javët e ardhshme.   

Në fazën e parë ajo solli rezultate shumë të mira dhe asnjë prej vullnetarve nuk kishte efekte anësore. Eksperimentimi do të shtrihet gjithashtu në Spallanzani në Romë dhe në Pascale në Napoli. 

Nëse të gjitha vaksinat e tjera inokulohen me shiringë, Takis ka nevojë për një mjet që duket si armë pra si një lloj pistolete mjekësore.

Ajo përmban brenda një gjilpërë të vogël që injekton vaksinën. Sipas ekspertëve ajo jepet me një dozë të vetme dhe ka efikasitet deri në 92.5% e ngjashme me Pfizer.

Dhjetorin e kaluar shkencëtarët kryen një studim ku provuan nëse kjo vaksinë shkaktonte ndonjë sëmundje të rëndë. Rekrutimi i vullnetarëve për fazën 1 dhe 2 filloi në gusht, me shumë sukses. 

Eksperimentimi i një vaksine e aftë për t’u modifikuar teksa janë përhapur edhe variantet e reja të Covid përfaqëson një hap të rëndësishëm.

Kjo vaksinë ka një tjetër strukturë në krahasim me vaksinat e tjera të miratuara deri më tani. Ajo përmban një platformë AND-je e cila hyn në qeliza.

Takis vendosi të bashkohej me kompaninë e Rovati, Rottapharm të Monza, e cila ndjek më shumë pjesën rregullatore dhe të prodhimit. 

Takis më parë ka  bashkëpunuar me Oxford për zhvillimin e vaksinës së saj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bitcoin u ngjit në një rekord të ri ditën e martë prej 63 mijë dollarësh, ndërsa investitorë po presin debutimin në bursë të Coinbase.

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e

Në 24 orët e fundit në Itali kanë humbur jetën 476 qytetarë si pasojë e koronavirusit.

Agjencitë shëndetësore të SHBA rekomanduan të martën ndërprerjen e përkohshme të përdorimit të vaksinës me një dozë të vetme Johnson &amp

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e

Pandemia COVID-19 është në një fazë kritike, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Pas rënies së rasteve dhe të vdekjeve në fi

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali janë regjistruar 9.789 persona të infektuar, shumë më pak krahasuar me një ditë më parë, ku vendi regji

Efektet e pandemisë së virusit Corona i kanë goditur gratë në mënyrë joproporcionale, sipas një raporti kthjellues të Amnesty Internation

Shifra të larta infektimesh janë regjistruar në Itali në 24 orët e fundit, ku 15.746 persona kanë rezultur pozitivë me COVID-19.

Krerët e partive CDU dhe CSU kërkojnë që çështja e kandidatit për kancelar në zgjedhjet e ardhshme nga partitë e Unionit të zgjidhet sa m