Një ditë pasi takoi njerëzit dhe u solidarizua me të prekurit nga koronavirusi, sëmuret Papa Francesku

27/02/2020 - 15:28

Papa Francesku u detyrua që të anulojë një vizitë në Romë, ku do të takohej me klerikë te tjerë, për shkak të problemeve me shëndetin.

Papa ka shfaqur shenja të një sëmundjeje të lehtë, e kjo e detyroi që të mos marrë pjesë në një ngjarje në bazilikën e Shën Gjonit Lateran në Romë të enjten në mëngjes.

Një zëdhënës deklaroi se Papa për momentin po qëndron në Vatikan dhe se ai preferoi që të rrijë në qytet sesa të udhëtojë, shkruan Daily Mail.

Nuk ka asnjë komunikatë nga Vatikani se çfarë lloj sëmundjeje mund të ketë Papa, por ai u pa duke kollitur e peshërëtirë të mërkurën.

Sëmundja e Papës vjen një ditë pasi puthi kokën dhe preku fytyrat e disa njerëzve, në sheshin e Shën Pjetrit, duke thënë se ai kishte solidaritet me ata që vuanin nga koronavirusi.

Italia aktualisht është ndër vendet më të prekura europiane sa i takon sëmundjes të koronavirusit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqjen duke dënuar përgjigjen “zhgënjyese”, sipas tij, të Brukselit ndaj pandemisë së ko

Instituti gjerman për Virologjinë Robert Koch po kërkon vullnetarë që përdorin smartwatch dhe janë të gatshëm t’i vënë në dispozicion të

Më në fund duket se në Itali po shihen ulje të rasteve të reja të infeksionit në kurbën e epidemisë. Nëse në ditët në vijim konsolidohet

Boris Johnson është në kushte të qëndrueshme, ka kaluar një natë të rehatshme, nuk i nënshtrohet “ventilimit mekanik”, dhe nuk duket se k

Rastet e infektuara mme Covid-19 në Afrikë kanë arritur në 10,000, megjithëse shumica e ekspertëve besojnë se numri i vërtetë i infeksion

Në mbarë botën, shifrat ditore të njerëzve që humbin jetën nga COVID-19 rriten me ritme në frikshme.

Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit parashikohet të çojë në humbjen e aq orëve pune që janë ekuivalente me 195 milio

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15 miliardë euro (16.4 miliardë dollarë) për të ndihmuar vendet e varfra të luftojnë pan

Megjithëse nuk ka asnjë kërkim shkencor që tregon efektivitetin e tij, Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara.

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 604 viktima në 24 orët e fundit.