Një zhytës humbi jetën për t'i shpëtuar, si reaguan 13 djemtë e mbijetuar

15/07/2018 - 13:58

   Pak momente pasi kanë mësuar për vdekjen e zhytësit hero që sakrifikoi jetën e tij për ti shpëtuar, të 13 djemtë tajlandezë kanë shpërthyer në lot. Këto foto të publikuara nga mediat lokale tregojnë se pasi janë ndier më mirë nga ana shëndetësore, djemtëve u është komunikuar lajmi i kobshëm.

Për shpëtimin e tyre u sakrifikua një jetë brenda shpellës Tham Luang, ajo e ish-zhytësit të marinës tajlandeze Saman Kunan një ditë para operacionit të shpëtimit.

Kunan humbi vetëdijen duke dalë nga kompleksi i shpellës Tham Luang ku paraprakisht kishte dërguar dhe vendosur bombolat e oksigjenit. “Puna e tij ishte të shpërndante oksigjenin. Por ai nuk pati mjaftueshëm oksigjen në rrugën e tij prapa”, tha zëvendësguvernatori Chiang Rai.Ai u nxor më pas jashtë nga partneri i tij në zhytje por nuk arriti të mbijetojë.

Të 13 djemtë nuk kanë mundur t’i mbajnë dot lotët me të mësuar lajmin pasi deri më sot ishin mbajtur larg kontaktit me median dhe gazetarët.

Në një portret të Samanit ata kanë shkruar mesazhet e tyre ku shprehin ngushëllimet e tyre dhe e falenderojnë duke i premtuar premtojnë se do të behen njerëz të mirë në jetë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën 11 civilë e kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të bombës së vendosur në skaj të rrugës në provincën Nangarhar në lindje

Miliarderi i rrëmbyer i Tanzanisë, Mohammed Dewji, është liruar vetëm 10 ditë pasi u kap nga njerëz të armatosur në qytetin e Dar es Sala

Britanikët, që janë të frikësuar nga një jetë jashtë Europës, do të mblidhen nga të gjithë cepat e vendit në Londër, në përpjekje për të

Tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump kanë ngadalësuar rritjen ekonomike të Kinës.

Më shumë se 60 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur në Indi, pasi një tren mori përpara turmën e njerëzve.

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka lavdëruar një kongresmen republikan që sulmoi fizikisht një gazetar vitin e kaluar, duke iu referu

Të paktën 50 persona kanë humbur jetën, pasi janë përplasur nga një tren teksa me qindra ishin mbledhur mbi shina për të ndjekur një fest