“Nuk po marr frymë”, fjalët e fundit të Floyd fluturojnë me aeroplan nëpër qiellin e SHBA-së

03/06/2020 - 10:01

Një aeroplan ka fluturuar mbi Detroit duke tërhequr disa pankarta të mëdha, ku shkruheshin fjalët e fundit të George Floyd para se të vdiste: "Të lutem, nuk mund të marr frymë."

Më vonë gjatë ditës, disa aeroplanë filluan të fluturonin në qiellin e Miamit, Dallas, Los Angelos dhe New York me pankarta të mëdha, ku shkruheshin fjalët:

“Më dhemb stomaku. Më dhemb qafa. Po më dhemb gjithça. Ata do të më vrasin”, këto janë disa nga fjalët e shkruara.

Jammie Holmes, artististi i cili qëndron pas këtij projekti është shprehur: Shkrimi i qiellit përdoret rrallë për qëllime politike ose shoqërore, për të ushtruar fjalën e lirë, sepse është një prizë e padisponueshme për të varfërit. Dhënia e mesazheve është thelbësore për ndryshime të vërteta.

Ndërkohë që oficeri Derek Chauvin i mbante këmbën në qafë, Floyd po përsëriste vazhdimisht se nuk po merrte dot frymë madje po bërtiste edhe nga dhimbjet: “Mos më vrisni” ishin fjalët e tij të fundit dhe u bë i pandërgjegjshëm. Oficeri Derek ka vazhduar të mbajë gjurin e tij në qafën e Floyd 2 minuta e 53 sekonda edhe pasi ai humbi ndjenjat.

Floyd u bë një nga më shumë se 1.000 amerikanë që u vranë nga policia gjatë vitit të kaluar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situata e krijuar në ditët e fundit, me rritjen e rasteve me të infektuar me koronavirus, ka detyruar autoritetet italiane të vendosin nd

Rihapja e kufijve të jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian po bëhet në një mënyrë kaotike, gjë që cenon rifillimin e sektorit ajror, p

Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi të enjten udhëzime të reja për transmetimin e koronavirusit, në të cilat pranohet mundësia që

Nipi i kreut të kartelit më të madh të drogës në Sinaloa ‘El Chapo’, Enrique Homero Guzman Rocha, është gjetur i pajetë në makinën e tij.

Italia ka shënuar një ulje të numrit të personave që humbën betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit.

Frika për një shpërthim të ri të pandemisë ka përfshirë Europën.

Përpjekjet e freskëta të presidentit Donald Trump për të minuar ekspertët mjekësorë dhe shkencorë dhe dështimi i tij në menaxhimin e pand

Hungaria do të rishikojë rregullat e udhëtimin me ato vende fqinje, ku numri i të infektuarve nga koronavirusi është në rritje.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar se do të ndërpriste fondet publike për shkollat nëse ato nuk do të rihapeshin.

Mbi 12 milionë njerëz në botë janë të infektuar me koronavirusin e ri, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins.