OBSH: Mos e ulni vigjilencën, fundi i epidemisë është larg

31/03/2020 - 16:33

OBSH ka paralajmëruar të gjitha vendet se nuk duhet të ulin vigjilencën nëse regjistrojnë më pak raste të infeksioneve koronavirus, sepse virusi mund të kthehet përsëri.

Një zyrtar në OKB tha se masat që kanë marrë qeveritë po shërbejnë për të fituar kohë që vendet të përgatiten për përhapjen e gjerë të Covid-19 në komunitet. Edhe në Azi-Paqësor ku situata duket se po stabilizohet, fundi i epidemisë është larg.

Sipas një raportimi të “Reuters”, Takeshi Kasai, Drejtor Rajonal për Paqësorin Perëndimor në Organizatën Botërore të Shëndetit tha se “edhe me të gjitha masat, rreziku i transmetimit në rajon nuk do të largohet për sa kohë që pandemia vazhdon”.

Koronavirusi i ri u shfaq së pari në Kinën qendrore në fund të vitit 2019. Infeksionet tani kanë tejkaluar 800,000 raste në të gjithë botën, me Shtetet e Bashkuara, Italia dhe Spanja që tejkalojnë territorin e Kinës në raste të konfirmuara.

“Më lejoni të jem i qartë. Epidemia është shumë larg fundit në Azi dhe Paqësor. Kjo do të jetë një betejë afatgjatë dhe ne nuk mund ta ulim gatishmërinë”, tha Kasai në një konferencë në media virtuale.

“Ne kemi nevojë që çdo vend të vazhdojë të përgatitet për transmetimin e komunitetit në shkallë të gjerë”.

Vendet me burime të kufizuara janë një përparësi, siç janë vendet e ishullit të Paqësorit, tha ai, pasi ata duhet të dërgojnë mostra në vendet e tjera për diagnoza, dhe kufizimet e transportit po e bëjnë këtë më të vështirë. Kasai paralajmëroi se për vendet që po shohin një zvogëlim të rasteve, nuk duhet ta ulin vigjilencën, ose virusi mund të kthehet përsëri.

“OBSH nuk pret që asnjë vend të jetë i sigurt, pasi koronavirusi përfundimisht do të shkojë kudo”, tha këshilltari teknik i OBSH Matthew Griffith. “Ndërsa vendet dhe zonat në këtë rajon kanë treguar se si të rrafshojnë kurbën, shpërthimet vazhdojnë të shfaqen në vende të reja”, tha Griffith në konferencë, duke përmendur raste në Singapor dhe Korenë e Jugut nga njerëz që udhëtuan jashtë vendit.

Fokusi i epidemisë është tani në Evropë, por kjo ka të ngjarë të zhvendoset në rajone të tjera, tha Griffith.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania e medias sociale Twitter i ka shtuar një paralajmërim një prej postimeve të Presidentit Donald Trump lidhur me protestat në Mine

Meqënëse tani e kuptojmë më mirë virusin Corona, teorikisht një mbyllje për së dyti prej virusit mund të jetë e shmangshme, beson virolog

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump vendosi t’i japë fund bashkëpunimit me Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Zyrtarët amerikanë njoftojnë arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke s

Autoritetet në Kinë nuk kanë regjistruar asnjë infeksion dhe viktimë të re nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 pe

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermani

Duke përshkallëzuar luftën e tij me kompanitë e mediave sociale Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që sfido

Për të dytën ditë radhazi, autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vetëm një viktimë nga koronavirusi.