OBSH, qeverive: Mos injoroni shifrat, zgjohuni kundër koronavirusit

03/07/2020 - 22:53

OBSH u ka bërë thirrje qeverive të zgjohen dhe të impenjohen në luftën kundër koronavirusit.

“Është vërtet momenti që vendet të shohin shifrat. Ju lutem mos injoroni ato që u thonë shifrat”, ka thënë përgjegjësi për emergjencat shëndetësore në OBSH,  Michael Ryan gjatë një konference për shtyp. “Njerëzit duhet të zgjohen”, shtoi ai.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e sëmundjeve parashikon 148 mijë të vdekur nga koronavirusi në SHBA deri në 25 korrik. Aktualisht numri i viktimave shënon 128.740.

Për më tepër, gjithmonë sipas agjencisë shëndetësore amerikane, numri i vdekjeve të reja gjatë 4 javëve të ardhshme në Arizona, Arkansas, Florida, Idaho, Nevada, Oklahoma, Oregon, Karolina e Jugut, Teksas, Utah dhe Wyoming me shumë mundësi do të kalojë bilancin e 4 javëve të mëparshme.

Infektimet e reja në SHBA kanë shënuar një rritje me 87% të rasteve të përditshme përgjatë dy javëve të fundit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën, me ndërmjetësimin e Presidentit Donald Trump, një marrëveshje historike paqeje që do të ç

Italia po përjeton shtim të rasteve ditore me Covid-19 javët e fundit. Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar se në 24 orët e fundit janë

Autoritetet në jug të Kinës thanë sot se kishin gjetur gjurmë të koronavirusit në krahët e ngrirë të pulave të importuara nga Brazili.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn tha se ai pret që në muajt e ardhshëm, apo përfundimisht vitin e ardhshëm (2021) të zbulohet

Presidenti frances, Emanuele Macron dhe bashkeshortja e tij, Briggide po kalojnë disa ditë pushime në jug të Francës.

Një vajzë e porsalindur nga Kina është braktisur nga prindërit e saj në një kosh mbeturinash vetëm disa orë pasi kishte ardhur në jetë.

Pavarësisht skepticizmit perëndimor, Moska është e vendosur ta hedhë në treg vaksinën anti-COVID “Sputnik V”, të cilën e krijoi e para në

Avionët luftarakë izraelitë kryen sulme ajrore në rajone të ndryshme të Gazës.

25 gra në Turqi përfunduan në polici teksa protestonin një ditë më parë kundër tërheqjes së vendit nga konventa për mbrojtjen nga dhuna n

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën në Pragë se fuqia ekonomike globale e Kinës e bën këtë vend komunist në disa kup