OBSH: Viktimat nga COVID-19 mund të dyfishohen para daljes së vaksinës

25/09/2020 - 21:14

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në të gjithë globin mund të dyfishohet para se një vaksinë e suksesshme të përdoret gjerësisht – dhe mund të jetë edhe më e lartë pa veprim të përbashkët për të frenuar pandeminë, ka paralajmëruar drejuesi ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, dr. Majk Rajan.

“Nëse nuk e bëjmë, numri për të cilin flisni (2 milionë vdekje) nuk është vetëm i mundshëm, por fatkeqësisht ka shumë të ngjarë të ndodhë.”, tha ai.

Ai nënvizoi se në Europë autoritetet duhet të punojnë për të ndaluar përhapjen përpara sezonit të gripit pasi rastet me Covid-19 dhe numri i të shtruarve në spitale janë në rritje.

“Evropa ka shumë punë për të bërë për të stabilizuar situatën dhe për të vënë nën kontroll transmetimin. Në përgjithësi brenda këtij rajoni shumë të madh po shohim një rritje shqetësuese të sëmundjeve.”, tha dr. Majk Rajan.

“Ne jemi në fund të shtatorit dhe nuk kemi filluar ende sezonin e gripit, kështu që ajo për të cilën shqetësohemi është mundësia që këto tendenca të shkojnë në drejtimin e gabuar.”, shtoi drejtuesja teknike e OBSH-së, Maria Van Kerkuve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a

Kryeministri çek, Andrej Babis tha se do ta shkarkojë ministrin e Shëndetësisë, Roman Prymula, nëse ai nuk jep dorëheqje për mbajtjen e n

Koreja e Veriut ka paralajmëruar qytetarët e saj të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë” që vjen nga Kina mund të s

Numri i të prekurve nga koronavirus në mbarë botën ka shkuar në mbi 42 milionë.

Suedia që në fillim të pandemisë ka vepruar kundër të gjithë botës.

Bankat në Frankfurt, në metropolin financiar të Gjermanisë, po përballen me humbje të mëdha të vendeve të punës për shkak të pandemisë Co