“Ofelia” shkakton viktimën e parë

16/10/2017 - 18:42

   Uragani ‘Ofelia’ që i është drejtuar ishujve britanikë ka regjistruar viktimën e parë në Irlandë.

Sipas mediave, e vdekur ka mbetur një grua, për shkak se disa pjesë të një peme ranë në makinën e saj. I plagosur ka mbetur edhe një person tjetër që po udhëtonte me të.

Rreth 120,000 shtëpi janë pa energji elektrike në Irlandë, ndërsa shkollat janë mbyllur.

Sipas autoriteteve, ‘Ofelia’ ka zbritur në një uragan të kategorisë së parë dhe është llogaritur që do të vazhdojë të dobësohet gradualisht.

Meteorologët parashikojnë se stuhia do t’i drejtohet Skocisë.

Autoritetet kanë bërë thirrje për njerëzit që të qëndrojnë brenda shtëpive derisa stuhia e rrezikshme të kalojë, duke paralajmëruar se priten erëra më të fuqishme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë tronditi Teneses në SHBA, gjatë orës 4 të mëngjesit të mërkurën.

Kryeministrja britanike, Theresa May deklaroi se do të sfidonte lidershipin për Partinë e saj Konservatore me gjithçka kishte.

Zyrat qendrore të Facebook në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë evakuuar pas një telefonatë anonime për bombë.

Zv.kryeministri dhe ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini duke folur për situatën pas atentatit në Strasburg të Francës, paralajmë

Franca zgjohet e terrorizuar si pasojë e masakrës në Strasburg, ku mbetën të vrarë 3 persona dhe u plagosën të paktën 12 të tjerë.

Një kartë identiteti e Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të ish-Gjermanisë Lindore, e njohur si Stasi, të cilën e kishte përdore Vladimir

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez t

Zyrtarët afganë kanë deklaruar se 12 persona kanë mbetur të vdekur nga një sulm vetëvrasës në periferi të Kabulit, i cili kishte për qëll

Një video trazuese ka ngjallur zemërim sot nëpër mediat shoqërore, pasi shihet policia që përpiqet t’i shkulë një nëne fëmijën 1-vjeçar n

Vit i begatë 2017-ta për tregtarët e armëve. Vlera totale e armëve të shitura vetëm vitin e kaluar arriti në 398 miliardë Dollarë.