OKB raporton se një milionë lloje bimësh e kafshësh kërcënohen nga zhdukja

11/06/2019 - 17:35

Gati 600 lloje bimësh janë zhdukur gjatë 250 viteve të fundit, një nivel ky dy herë më i lartë se ai specieve të zhdukura në radhët e shpendëve, gjitarëve dhe zvarranikëve të marra së bashku.

Në studimin më të fundit, shkencëtarët thonë se zhdukja e bimësisë po ndodh me një ritëm 500 herë më të shpejtë nga sa duhet të pritej në mënyrë të natyrshme.

Në muajin maj, një raport i OKB-së dilte në përfundimin se një milionë lloje bimësh e kafshësh kërcënoheshin nga zhdukja, dhe kërcënimi numër një për këto specie, është njeriu!

Në mesin e bimëve të zhdukura ka dhe nga ato që shfrytëzohen për vajrat esenciale. Humbjet janë regjistruar kryesisht nëpër ishuj e zona tropikale, ku diversiteti i bimësisë është edhe më i madh se në vende të tjera.

E gjithë jeta në tokë varet pikërisht nga bimët përgjegjëse për oksigjenin që thithim dhe ushqimet që hamë. Zhdukja e tyre mund të çojë drejt një zinxhiri zhdukjesh të organizmave të tjerë që varen prej tyre, duke nisur nga insektet që i përdorin për ushqim e për të lëshuar vezët, ndërsa nga mbijetesa e bimëve varen edhe vetë njerëzit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 16 ton kokainë u sekuestruan nga agjentët e antidrogës në shtetin federal amerikan të Filadelfias.

Gati 2 milionë tifozë kanë mbushur rrugët e Toronto për të festuar titullin e parë kampion në NBA të skuadrës së Toronto Raptors.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me dëbimin e miliona njerëzve që jetojnë ilegalisht në SHBA

Ka shkuar në 12 të vdekur dhe 125 të plagosur bilanci i viktimave pas tërmetit me magnitudë 6 ballë që goditi dje Kinën dhe qytetin e Yib

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për ish-presidentin e parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv