OKB raporton se një milionë lloje bimësh e kafshësh kërcënohen nga zhdukja

11/06/2019 - 17:35

Gati 600 lloje bimësh janë zhdukur gjatë 250 viteve të fundit, një nivel ky dy herë më i lartë se ai specieve të zhdukura në radhët e shpendëve, gjitarëve dhe zvarranikëve të marra së bashku.

Në studimin më të fundit, shkencëtarët thonë se zhdukja e bimësisë po ndodh me një ritëm 500 herë më të shpejtë nga sa duhet të pritej në mënyrë të natyrshme.

Në muajin maj, një raport i OKB-së dilte në përfundimin se një milionë lloje bimësh e kafshësh kërcënoheshin nga zhdukja, dhe kërcënimi numër një për këto specie, është njeriu!

Në mesin e bimëve të zhdukura ka dhe nga ato që shfrytëzohen për vajrat esenciale. Humbjet janë regjistruar kryesisht nëpër ishuj e zona tropikale, ku diversiteti i bimësisë është edhe më i madh se në vende të tjera.

E gjithë jeta në tokë varet pikërisht nga bimët përgjegjëse për oksigjenin që thithim dhe ushqimet që hamë. Zhdukja e tyre mund të çojë drejt një zinxhiri zhdukjesh të organizmave të tjerë që varen prej tyre, duke nisur nga insektet që i përdorin për ushqim e për të lëshuar vezët, ndërsa nga mbijetesa e bimëve varen edhe vetë njerëzit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Boris Johnson është në kushte të qëndrueshme, ka kaluar një natë të rehatshme, nuk i nënshtrohet “ventilimit mekanik”, dhe nuk duket se k

Rastet e infektuara mme Covid-19 në Afrikë kanë arritur në 10,000, megjithëse shumica e ekspertëve besojnë se numri i vërtetë i infeksion

Në mbarë botën, shifrat ditore të njerëzve që humbin jetën nga COVID-19 rriten me ritme në frikshme.

Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit parashikohet të çojë në humbjen e aq orëve pune që janë ekuivalente me 195 milio

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15 miliardë euro (16.4 miliardë dollarë) për të ndihmuar vendet e varfra të luftojnë pan

Megjithëse nuk ka asnjë kërkim shkencor që tregon efektivitetin e tij, Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara.

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 604 viktima në 24 orët e fundit.

Në Kinë medikamenti kubanez INFrec u ka ndihmuar pacientëve të infektuar nga Corona.

Numri i vdekjeve në mbarë botën pas pandemisë së koronavirusit ka arritur në 75 mijë, sipas një numri të AFP.

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka rekomandime të qarta për vendet dhe rajonet lidhur me lehtësimin e masave ndaj pandemisë, por u