Organizata Botërore e Meteorologjisë paralajmëron: COVID-19 rrit rreziqet shëndetësore të lidhura me nxehtësinë

26/05/2020 - 18:58

Organizata Botërore e Meteorologjisë (OMO) paralajmëroi sot se pandemia e COVID-19 rrit rreziqet shëndetësore të lidhura me valën e nxehtësisë.

“Vera që po afrohet në hemisferën veriore pritet të shënojë një rekord të ri përsa i përket nxehtësisë”, tha zëdhënësja e OMO-së, Clare Nullis Kapp, në një konferencë virtuale për shtyp në Gjenevë.

“Ne aktualisht po jetojmë një nga vitet më të nxehta të regjistruara ndonjëherë”, tha ajo.

Sipas saj, pandemia e ka bërë më të vështirë menaxhimin e valëve të nxehtësisë.

Për këtë arsye, OMO, në partneritet me organizata të tjera, ka nxitur qeveritë që të hartojnë plane për t’i mbajtur njerëzit të sigurt gjatë valëve të nxehtësisë dhe, njëkohësisht, t’i mbrojnë ata nga koronavirusi i ri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Në Itali, përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 114 raste të reja me koronavirus, nga të cilat 30 në Lombardi. Prej fillimit të pa

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kër

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fo

Presidenti Donald Trump përsëriti të hënën se ai ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr.

Pandemia e koronavirusit “do të përkeqësohet” nëse qeveri të caktuara nuk ndërmarrin hapa vendimtarë për të frenuar përhapjen e sëmundjes

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare.

Autoritetet shëndetësore italiane bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 169 persona me Covid-19 dhe 13 kanë ndërr

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë.