Pamje të rënda/ Vritet në mes të Ukrainës deputeti rus, kritiku i Putin

23/03/2017 - 13:46

Një ish-deputet rus i cili ishte larguar nga Moska nga frika për jetën e tij nga shërbimi sekret i presidentit Putin është qëlluar për vdekje në kryeqytetin ukrainas, Kiev.

Denis Voronenkov, për të cilin thuhet ka dëshmuar kundër ish-kreut pro-rus të qeverisë ukrainase, Viktor Janukociç, është qëlluar për vdekje në mes të ditës.

Prokurori i Përgjithshëm i vendit, Yuriu Lutsenko ka fajësuar Kremlinin për vrasjen e Voronenkos, duke thënë se Rusia dëshironte ta ndëshkonte atë për dëshminë që kishte dhënë.

45-vjeçari ishte larguar nga Moska në tetor të vitit të kaluar bashkë me gruan e tij Maria Maksakova, një këngëtare operash. Në të njëjtën kohë ai kërkohej në Moskë për akuzën e mashtrimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 2,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të marrë nën kontroll Libanin pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejr

Demonstrata të dhunshme anti qeveritare kanë nisur në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, pas shpërthimit vdekjeprurës në portin e kryeqytetit

Gjithnjë e më shumë qytete dhe rajone po insistojnë që njerëzit të mbajnë maska jo vetëm në mjedise të mbyllura, por edhe jashtë.

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin

Bill Gates thotë se përmes inovacionit në diagnostikim, terapi dhe vaksinim, bota do të ketë dalë përfundimisht nga gjendja e pandemisë d

Një raport i Departamentit amerikan të Shtetit thotë se Rusia po përdor taktika që shfrytëzojnë platforma dhe kanale të ndryshme komuniki

Izraeli do të fillojë testimin te njerëzit të vaksinës së tij kundër Covid-19 në mes të tetorit.

Mbeten dilemë rrethanat e shpërthimit të fuqishëm në kryeqytetin e Libanit, Bejrut.

Bota nuk do të mund ta zhdukë kurrë coronavirusin, por masat e shëndetit publik dhe një vaksinë efektive mund të ndihmojnë për ta vendosu