Pamjet me dron/ Pasojat katastrofike të tërmetit në Turqi

31/10/2020 - 09:26

Grumbuj të mëdhenj inertesh, njerëz që kërkojnë për jetë të tjera mbi këto grumbuj të shkaktuar nga tërmeti i një dite më parë.

Kjo është pamja e dhimbshme që tregohet nga një video e realizuar me dron në Turqi.

Siç shihet në video, tërmeti me magnitudë rreth 7 të shkallës rihter ka lënë pas pasoja katastrofike, me dhjetëra pallate e ndërtesa të shembura.

Ndërkohë, deri më tani janë konfirmuar 25 viktima në Izmir dhe 2 në ishullin grek Samos.

Ekipet e kërkim-shpëtimit vijojnë kërkimet për nxjerrjen e të tjerë trupave nën rrënoja.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, paraqiti të martën emërimet për anëtarët e parë të kabinetit të tij, që përfshijnë ish-zëvendë

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.

"Kemi frenuar qarkullimin e virusit”. Janë fjalë të Presidentit të Francës, Emmanuel Macron në nisje të një mesazhi që mbajti LI

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rud

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira

Vijon të vijnë shifra tepër negative nga Italia për sa i përket pandemisë së koronavirusit.

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen njoftoi sot një kontratë me kompaninë amerikan “Moderna” për furnizimin deri në 1

Policia franceze shkatërroi me dhunë një kamp të improvizuar të emigrantëve duke u përplasur me ta dhe aktivistët që i mbështesnin.

Ish-Sekretari Smerikan i Shtetit, John Kerry, do të përfshihet sërish në administratën e lartë të presidencës së Joe Biden.