Panik në të gjithë botën! Shkon në 25 numri i viktimave nga koronavirusi, bllokohen 10 qytete

24/01/2020 - 07:48

Është rritur numri i viktimave nga koronavirus në Kinë. CNN raporton se numri ka shkuar në 25 të vdekur dhe në 800 të prekur të cilët janë të konfirmuar.

24 viktima janë shënuar në provincën Hubei ndërsa një viktimë është shënuar në Hebei. Po sipas CNN raportohet se konfirmuar edhe dy të prekur në Vietnam, ndërsa shumë persona po monitorohen në Kanada për të parë nëse janë të infektuar apo jo.

Paniku dhe frika ka rënë në të gjithë botën. Kjo ka bërë që autoritetet në Kinë të bllokojnë 10 qytete me rreth 20 milionë banorë. Banorët e këtyre qyteteve ndalohet të udhëtojnë, apo dalin në ambiente publike.

Bllokimi vjen në prag të Vitit të Ri Lunar, një nga datat më të rëndësishme në kalendarin kinez.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Virusi Korona është tema numër një në bisedat në Gjermani. Ekspertët paralajmërojnë të mos kalohet në panik, shkruan Deutsche Welle.

Regjistrohet rasti i parë i një italiani të prekur me koronavirus në Lazio.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e rriti të premten kërcënimin nga koronavirusi i ri në nivelin më të lartë. Shefi i OBSH-së, Te

Një zjarr i madh ka shpërthyer në një stacion të madh treni në Paris, ku policia raporton “incidente të papranueshme” përpara një koncert

Në SHBA, ligjvënësit po punojnë për një marrëveshje dypartiake që do të siguronte miliarda dollarë fonde emergjence për të frenuar përhap

Në shumë vende të botës, vazhdojnë raportimet për raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa bota po përgatitet për nj

Koronavirusi ka shkaktuar vdekjen e 4 personave të tjerë në Itali duke e çuar në 21 numrin total të viktimave, ndërkohë që sipas të dhëna

Koronavirusi ka vrarë britanikun e parë.

Një qen i rracës Pomeranian ka rezultuar i prekur nga koronavirusi pasi dy pronarët e tij në Hong Kong u konfirmuan mbartës të Covid-19.

Shënohet rasti i parë i infektuar me koronavirus në Nigeri.